Bankalardan kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin önlerinde farklı pek çok sorun bulunur. Çünkü artık bankalar kredi istihbarat süreci için kredi notu ortalamasını baz alır ki bu ortalama farklı pek çok etken üzerinden hesaplanır. Yani kişinin sadece aylık gelirinin yüksek olması ya da kredi notunun düşük olması kredi başvurusunun sonucunu net olarak vermez.

Yine her bankanın kendisinin belirlediği farklı bir kredi başvuru şartları listesi bulunur. Bu listeye bağlı olarak herkesin kredi kullanımına izin verilmez. Kişi kredi kullanmak istiyorsa öncelikle mutlaka reşit olmalı yani 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Bu nedenle lise öğrenci kredisi diye bir kredi türü bulunmamakta olup yine lise öğrencilerine kredi kartı uygulaması da ebeveyn ana kartından çıkarılan ek kredi kartı olarak kullanılmaktadır.

Üniversite öğrencileri için ise durum farklı şartlara bağlıdır. 18 yaşını dolduran öğrencilerde ise banka bu sefer aylık düzenli bir gelir şartı arar. Yani lise öğrencisi ancak çalışıyor ise kredi kullanabilir. Bu çalışma staj olabileceği gibi öğrencinin gelir belgesi gösterebileceği her türlü gelir banka tarafından kabul edilir. Buradan bankanın önem verdiği kriter öğrencinin borcunu her ay düzenli bir şekilde ödeyebileceği gelire sahip olmasıdır. Bu şartları taşıyan tüm öğrencilere kredi veren bankalar bulunur. Her banka istisnasız çalışan öğrencilere kredi notu ortalamaları üzerinden kredi kullanımına izin verir.