Öğrencilerin kredi kartı borcu çoğu zaman bütçelerini aşabilmektedir. Öğrenciler, mezun olup da hemen iş bulamadıkları zaman kredi kartı borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşünmektedirler.

Öğrenci kredi kartları öğrenciler için çoğu zaman sorun olabilmektedir. Üstelik harcama sınırı aşıldığı zaman ve borçlar öğrencinin boyunu aştığı zaman sıkıntı öğrencinin sıkıntısı olmaktan çıkmakta ve ailenin sorunu hâline gelebilmektedir. Bu durumun büyüm bir sorun hâline gelmesinin önlenmesi öğrencinin elindedir.

Eğer siz de öğrenciyseniz ve kredi kartı borcunuz varsa bunun önüne geçmeniz ve borcunuzu kapatmanız gerekir. Öğrenci kredi kartınızın borcunu nasıl ödeyeceğiniz konusunda önerilerimizi almak için yazımızın devamını okuyun.

Kredi Kartı Borcunuzu Nasıl Ödersiniz?

Öğrenci kredi kartları aslında öğrenciler için oluşturulan limiti düşük olan ve genellikle yıllık kullanım ücreti olmayan kartlardır. Öğrenci kredi kartınızla sonraki ay gelecek ekstrenin ne kadar olacağını hesaplamadan ve gözünüzü kapatarak harcama yaptıysanız şimdi borcunuzu ödeme zamanı olduğunu görmelisiniz.

Öncelikle kredi kartı ekstrenizle yüzleşmelisiniz. Yani borcunuz ne kadarsa onu kabullenmelisiniz. Daha sonra bu konuda neler yapabileceğinizi mantıklı yollarla düşünmelisiniz. Eğer borcunuz çok yüksekse bankanın müşteri temsilcisiyle görüşerek onların sunduğu teklifleri alabilirsiniz.

Banka ile Borcunuz Konusunda Görüşün

Bankalar çoğunlukla borcun tamamını müşteriden geri almak istedikleri için düzenli bir ödeme planı oluşturmaktadırlar. Siz de borcunuz için bu şekilde bir ödeme planı oluşturulmasını isteyebilirsiniz. Öğrenciler için oluşturulan ödeme planının aylık geri ödeme taksit tutarları daha düşük olmaktadır. Bunu bir avantaj olarak görebilirsiniz.

Kredi kartı borcunuzu ödemek için gerçekçi olmayan düşüncelere de kapılmamalısınız. Bu borcu kimse sizin için silmeyecektir. Borcunuz bir toz bulutu gibi kaybolmayacaktır. Gerektiği takdirde mutlaka bir işe girip çalışmanız ve borcunuzu ödemeniz gerekecektir.

Borcunuzu ödemeniz gereken dönemde yapacağınız en büyük hata yeni bir kredi kartı alarak harcama yapmaktır. Bunu yapmamalısınız. Yani bir borcu başka bir borcun altına girerek ödememelisiniz. Bu sizin borcunuzu azaltmayacağı gibi aynı zamanda artıracaktır. Bulacağını en iyi çözüm çalışıp borcunuzu ödemek olacaktır. Üstelik bunu ne kadar kısa zamanda yaparsanız işleyen faizden de o kadar hızlı bir şekilde kurtulursunuz.