Öğrenci Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Koşullar

Borsa Ne İşe Yarar?

Öğrenci kredi kartı almak günümüzde oldukça kolaydır. Siz de öğrenciyseniz ve kredi kartı almak istiyorsanız sağlamanız gereken koşulları yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Öğrenci kredi kartı almak için sağlamanız gereken koşullar vardır. Bu koşullar her ne kadar basit olsa da bunlardan haberdar olmanız önemli ve gereklidir. Öğrenci kredi kartları günümüzde oldukça avantajlı ve fırsat dolu kartlara dönüşmüştür. Teknolojinin de gelişmesi sayesinde bankalar gelişen teknolojik imkânları kredi kartlarıyla birleştirmiş ve öğrencilere çok sayıda kolaylık sunmuştur.

Öğrenci Kredi Kartlarının Farkları

Öğrenci kredi kartları standart kredi kartlarından farklıdır. Özellikle de üniversite öğrencilerini hedef alan bu kartlar gerek görünümleri gerekse sundukları kampanyalarla öğrencileri kendilerine çekmeyi başarmaktadırlar. Bazı öğrenci kredi kartları lisans öğrencilerinin yanı sıra doktora öğrencilerini ve yüksek lisans öğrencilerini de hedef alsalar da bu kredi kartlarının odak noktasında üniversite öğrencileri vardır.

Öğrenci kredi kartları bankalar tarafından öğrencilerin ilgilerinin, isteklerinin ve ihtiyaçlarının tam olarak belirlenmesiyle ve bunun sonrasında tüm bu unsurların kredi kartlarında yer alması için çalışılması sonucunda ortaya çıkarılmaktadır. Ortaya çıkan ürün yani öğrenci kredi kartı hedefe yani 18 yaş üstü öğrencilere sunulmaktadır. Yani bankalar sadece öğrencilerin bu kredi kartını istemeleri için çalışmaktadırlar.

Öğrenci Kredi Kartları ile Standart Kredi Kartları Arasındaki Farklar

  • Öğrenci kredi kartlarının çoğunun kullanımı için yaş sınırı mevcuttur. Bu yaş aralığı genellikle 18 – 25 şeklinde sınırlandırılmıştır. Ancak bazı bankaların sunduğu öğrenci kredi kartlarını 25 yaşı geçtikten sonra da kullanmak mümkündür.
  • Öğrenci kredi kartlarının kullanım limitleri standart kredi kartlarının limitlerinden çok daha düşüktür. Bu limit 500 TL yada 600 TL olabilmektedir.
  • Öğrenci kredi kartlarının yıllık kullanım ücretleri yani yıllık aidatları standart kredi kartlarının aidatlarından daha düşüktür. Bazı bankalar öğrenci kredi kartlarından aidat almazlarken bazı bankalar da standart kredi kartlarıyla hemen hemen aynı tutarda aidat almaktadırlar.

Öğrenci Kredi Kartı Almak İçin Gerekli Koşullar

Bankaların hemen hemen hepsi öğrencilere özel bir kredi kartı çıkarmaktadır. Bu kredi kartları için istenen koşullar birbiriyle hemen hemen aynıdır. Bankaların tümü öğrenci kredi kartı almak isteyen öğrencilerden öğrenci belgesi istemektedir. Ancak unutmamanız gereken en önemli ayrıntı Açıköğretim Fakültesinde okuyan öğrencilerin öğrenci kredi kartı alamayacağıdır.

Öğrenci kredi kartı almak için bankaya nüfus cüzdanınızı ve öğrenci belgenizi ibraz etmeniz yeterlidir. Bankaların çoğu zaten aylık gelirinizi ya da kredi notunuzu sorgulamamaktadır. 18 yaşından büyük olmanız zaten kredi kartı alabilmeniz için en önemli koşuldur. Bu koşulları sağlamanız durumunda başvurduğunuz banka kredi kartınızı bir hafta içinde size teslim edecektir.

Öğrenci kredi kartınızı kullanırken yüksek tutarlarda harcama yapmamaya ve ödeyemeyeceğiniz borçlar çıkarmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü öğrenci kredi kartları her ne kadar çekici ve cazip olsalar da son derece tehlikelidirler. Bir ay içinde yaptığınız borçları sonraki ay ödemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.