Öğrenci demek her zaman maddi olarak zar zor yetinme durumlarından biridir. Özellikle derslerine odaklanabilmek için birçok öğrenci kendi evlerine çıkmak istiyor ve kalabalık yurtlardan bir nevi kaçmaya çalışıyorlar. Tüm bunlar elbette maddiyat anlamında gerek duyulan durumlar ve bu sebeple de öğrenci kredi alabilir mi ya da öğrenciye kredi veren bankalar var mı merak ediliyor. Hem aileler hem de öğrenciler özellikle ilk yılında çok zorlanıyor ve farklı bir şehirde okumanın zorluğunu çok fazla çekmeye başlıyorlar.

Sizlerde eşya almak için ya da bir ev kiralamak için hatta daha birçok masrafınız için bir ücretsiz burs almayı başaramadıysanız o halde tek yol kredi çekmek gibi duruyor. Peki öğrenci kredi alabilir ya da diğer bir deyiş ile öğrenciye kredi çıkar mı sizler için inceledik. Öğrencilerin alabileceği kredi Türkeri hangileridir ve istenildiği kadar bir kredi limiti oluşturulabilir mi?

Gelir olması şart mı?

Kredi almak için başvuru yaptığınızda ilk bakılan bir gelirinizin olup olmadığı. Normal şartlarda bir geliriniz var ise kredinizi hemen hemen her bankadan alabilirsiniz ama öğrencinin nasıl bir geliri olabilir ki diye merak edebilirsiniz. Eğer part time olarak çalışıyorsanız elbette ihtiyaç kredisini rahatlıkla çekebilirsiniz ama eğer çalışmıyor ve derslerinize odaklanıyorsanız kredi çekmeniz daha zor bir hale gelebilir. Bunun için neler yapmak gerekir bakalım.

Çalışmayan öğrenci kredi alabilir mi?

Alışmayan öğrenci kredi alabilir mi derseniz, bunun aslında birkaç yolu var elbette. Eğer bir kira geliriniz ya da üzerinize kayıtlı mülkler varsa ve aileniz size kefil olursa birçok bankadan ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz ama bunun için dediğimiz gibi çalışma olmasa da bir gelir durumu kanıtlanması gerekiyor olacak. Dolayısı ile böyle bir şık birçok öğrenci tarafından zaten elenmiş oluyor.

Kredi kartı ile kredi kullanmak

Aslında son yıllarda bankalar resmi olarak kredi veremediği birçok kişiye daha farklı bir uygulama sunuyor ve kredi kartı kullanılarak kredi vermeyi teklif ediyor. Bunun için elbette öyle yüksek kredi oranları kullanamıyorsunuz ama genel anlamı ile 3 bin liraya kadar kredi kartınızdan nakit çekerek taksit ile ödeyebiliyorsunuz. Bakıldığında bu da bir nevi kredi çeşidi diyebiliriz. Tek eksi yanı ise bu taksitlerin çok uzun olmaması oluyor. Yani sizler ne kadar çekesiniz çekin ödeyeceğiniz en fazla taksit miktarı 9 taksit oluyor. Dolayısı ile çok yüksek bir para çekerseniz ödemekte zorlanabilirsiniz. Örneğin 2000 lira çekerseniz 9 taksit ile faizleri birlikte 220 lira civarı bir geri ödeme yapabilirsiniz. Bu anlamda ufak tefek ihtiyaçlarınızı kredi kartı ile taksit kullanmak avantajından yararlanarak paraya sahip olabilirsiniz. Elbette ailenizden gizli kullanacaksınız kredi kartınızın açıklamasında yazacağını da unutmayın.