Kendi işini yapmak isteyen insanların en büyük sıkıntısı elinde yeteri kadar paranın bulunmamasıdır. Bankalar işyeri açmak isteyen insanlara büyük meblağlarda kredi vererek finansman desteği sağlamaktadır. Kredi alırken dikkat edilmesi gereken geri ödemenin miktarıdır. Ödenemeyecek meblağlarda kredi alınmamalıdır.

Alınacak krediye göre geri ödemenizin ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız, kredi almayı düşündüğünüz bankanın internet sitesine girerek alacağınız kredi miktarını ve vadesini seçerek hesaplama yapabilirsiniz. Size en uygun bankayı araştırmaya özellikle özen gösterin. Bunu bankalara gidip görüşmeler yaparak belirlemeniz daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca bankaların açacağınız işyerinin değerinin tamamını vermeyeceğini unutmamalısınız.

Bankaların Kredi Vermesini Kolaylaştıran Nedenler

İyi hazırlanmış bir işi planı kredi almanızı kolaylaştırır. İş planında istediğiniz para miktarından, işletmenizin yapısından, açacağınız işyerinin alanıyla ilgili deneyimlerinizden, iş deneyimlerinizden, kişisel kredi ve finans geçmişinizden, önceki 3-4 yıla ait vergi beyanlardan bahsetmelisiniz. Kredi geçmişiniz bankalar için çok önemlidir. Ayrıca teminat olarak verdiğiniz mülkünüzü seçerken çok dikkat etmelisiniz. Eğer işiniz başarılı olmazsa mülkünüzü kaybedebilirsiniz.

Kredi İçin Gerekli Belgeler

1)Nüfus cüzdanı/ ehliyet/ pasaport (TC kimlik numarası yazılı şekilde)
2)Gelir belgesi
3)Ek gelir belgeleri

İşyerinizi ortaklarla birlikte açıyorsanız, ortaklarınızın da belirtilen belgeleri getirmesi gerekmektedir.

Kredi Veren Bankalar

•    Ziraat Bankası 120 aya kadar vadeli, açacağınız işyerinin ekspertiz değerinin en fazla %75’i kadar kredi vermektedir. Kredi için gayrimenkul ipoteği istenmektedir.

•    Türkiye Halk Bankası da Ziraat Bankası gibi 120 aya kadar vadeli ama Ziraat Bankası’ndan farklı olarak işyerinin ekspertiz değerinin %50’sine kadar kredi vermektedir.
•    Vakıfbank işyerinin ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi vermektedir. Krediyi çeken kişiye hayat sigortası yapılmaktadır.
•    Türkiye İş Bankası işyerinin ekspertiz değerinin %75’ine kadar ve 60 ay vadeli kredi vermektedir.

Bankaların Faiz Oranları

Bankaların faiz oranları şöyledir;
Ziraat Bankası: 1,26
Halkbank: 1,15
Vakıfbank: 1,3