Offshore bankacılık sistemi kıyı bankacılığı anlamına gelmektedir. Bu bankacılık sistemi pek çok kişi tarafından bilinmese de milyar dolarları olan kişiler offshore bankacılık hakkında bilgi sahibidirler. Bu kişilerin kıyı bankalarının varlığından ve bunların kullanım amaçlarından haberdar olduklarını dünya üstündeki varlıkların 30 trilyon dolarının kıyı bankalarında olmasından anlamanız mümkündür. Bu da pek çok kişinin ve pek çok şirketin ülkesinden vergi sakındığı anlamına gelmektedir.

Offshore Bankacılık Yani Kıyı Bankacılığı Nedir?

Offshore bankacılık kıyı bankacılığıdır. Buna kıyı bankacılığı denmesinin nedeni kişilerin ya da şirketlerin paralarını vergiden uzak ya da vergi cenneti gibi adalarda ve kıyı ülkelerinde bulunan bankalarda saklamalarıdır.

Offshore da zaten ekonomide kelime anlamıyla vergiden uzak anlamına gelmektedir. Son zamanlarda ABD’deki dev şirketlerin paralarını offshore bankalarında saklamaları dolayısıyla offshore bankacılık yeniden gündeme gelmiştir.

Uluslararası Yardım Kuruluşu Oxfam Apple, Microsoft ve Walmart gibi dev şirketlerin offshore bankalarda para sakladıklarını ve bu sayede daha az vergi ödediklerini ortaya çıkarmıştır.

Aslına bakarsanız bu zaten dünya çapında çok sayıda şirketin daha az vergi ödemek için uyguladığı standart bir uygulama olarak bilinmekte. Yani şirketler bunu yaptıklarında vergi kaçırmış olmuyorlar. Sadece vergi kaçırmış oluyorlar ve bu da yasa dışı bir uygulama olarak kabul edilmiyor.

Trilyon Dolarlarca Para Offshore Bankalarında

Dünyada hemen hemen herkes tarafından tanınan şirketler trilyon dolarlarca parayı kıyı bankalarında saklıyor. Sadece ABD’de bulunan 50 şirketin bu bankalarda sakladığı paranın tutarı 1,6 trilyon doları buluyor. Apple buradaki 200 milyar dolar payıyla birinci, Pfizer 193,6 milyar dolar ile ikinci ve Microsoft 124 milyar dolar ile üçüncü sırada yer alıyor.

Offshore Bankalarının Kullanılmasının Amaçları

  • Şirketlerin normalde ödemeleri gereken tutarın altında vergiler ödemeleri yani vergiden sakınmaları
  • Offshore bankalarının sağladığı yüksek faiz sayesinde kazançlarını sürekli artırmaları
  • Şirketlerin bulundukları ülkedeki ekonomik ya da siyasal risklerden kaçınmak istemeleri
  • Bankanın denetimden uzak olması sayesinde şirketlerin yasa dışı yollarla elde ettikleri varlıkları saklayabilmeleri ve bu varlıkların el değiştirmesini sağlamaları

Kıyı bankaları ayrıca şirketlere gizlilik imkânı vermekte ve bu bankaların bulunduğu ülkelerde yargısal denetimlerin düşük olması veya hiç olmaması sayesinde şirketler istedikleri tüm işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebilmektedirler.

Şirketlerin offshore bankacılığı tercih etme nedenleri bulundukları ülkelerde yüksek vergi ödemek istememeleri yani vergi sakınmaları ve ülkedeki siyasî ve ekonomik belirsizlikler şeklinde ifade edilebilir.

Offshore yani kıyı bankacılığının merkezlerinden bazıları Turks ve Caicos Adaları, Kıbrıs Cumhuriyeti, Bahamalar, Virgin Adaları, Man Adası, Malta, Mauritius, Vanuatu, Bermuda Adası, Cayman Adaları olarak sıralanmaktadır.