Dünyanın en avantajlı ödeme yöntemlerinden biri olan kredi kartı kolay taksit yapması ve harcamaları 45 güne kadar ötelemesi gibi çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Dışarıya çıkarken üzerinizde yüksek miktarda nakit taşınması zorunluluğunu da ortadan kaldıran kredi kartı dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Hiç ödemeyecekmiş gibi harcama yapmak ve sürekli üst üste taksitli alışveriş yapmak ödenmeyen kredi kartı borçları için en önemli nedenlerden ikisidir. Ödenmeyen kredi borçları bir süre sonra yasal takip altına almakta yasal takibe düşenler ise kara listeye girmektedir. Kara listeye girenlere kredi verilmediği gibi kara liste affı çıksa dahi yasal süre dolmadan kredi başvurusunda bulunma hakkı tanınmamaktadır.

Bu nedenle kredi borcunu ve kredi kartı borcu tutarlarını ödeyemeyen kişilerin yasal takip altına girmeden önce bankaya başvuruda bulunarak kredi kartı borcu yapılandırma başvurusunda bulunulması gerekir. Yeni çıkarılan yasa ile beraber 72 ay yapılandırma hizmeti verilmekte olup bu sayede borcun kolay ödenmesi mümkün kılınmaktadır. Borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin 72 ay kredi yapılandırma hizmetinde bulunulması tavsiye edilmektedir.