Günümüzde artık tüm bankaların yanı sıra vadeli hizmet ve mal satışında bulunan tüm markalar ile kurumlarda kredi notu ortalaması verilerini temel alarak değerlendirmede bulunmaktadır. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek ve bu seviyede tutmak için gerekli tüm önlemler alınmalıdır. Bunlardan biri ve en önemlisi de ödemelerin düzenli olarak yapılmasıdır.

Bankaya Borcu Olanlar 

Hesapsızca kullanılan krediler ve hiç ödeme yapmayacakmış gibi harcanılan kredi kartları nedeni ile bankalara borcu olanlar her geçen gün artmaya devam etmektedir. Sorun bankaya borcunuz olması değil “bankalara borcum var ödeyemiyorum” demeniz halinde ortaya çıkmaktadır. Çünkü ödenmeyen her kredi borcu ya da yatırılmayan her kredi kartı borcu, kredi notunuzun biraz daha düşürülmesi anlamına gelmektedir.

Bankaya Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

“Banka borcundan dolayı eve haciz gelir mi?” sorusu en çok korkulan soru olmakla beraber aslında bankaların en ağır yaptırımı kredi borcunu ödemeyen kişilerin sıfır kredi notu seviyesine düşürülmesidir. Borçtan dolayı hakkında yasal takip süreci başlatılan kişiler kara listeye girmek durumunda kalmakla beraber kara listedeyken kredi kullanmak ya da yeni bir kredi kartı almak kesinlikle mümkün değildir.