Ödemelerimi Yapamıyorum

Borsa Ne İşe Yarar?

Ödemelerinizi yapamıyor musunuz? Ödeme alışkanlıklarınızı düzene sokmakta zorlanıyor musunuz? Ödeme alışkanlıklarınızın düzenli olmaması size sıkıntı yaratabilir. Ödemelerinizi düzenli olarak yapmak için neler yapmanız gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız düzenli bir yaşama sahip olmanıza bağlıdır. Geliriniz düzenli olmasa da siz düzenli olursanız ödemelerinizi de düzenli bir şekilde yapabilirsiniz. Böylece kredi kartı ekstre borçlarınız, kredi geri ödeme taksitleriniz ve fatura ödemeleriniz aksamaz. Ancak bu düzeni sağlamak ve düzenli ödeme alışkanlığını kazanmak için yapmanız gereken şeyler vardır. Düzenli ödeme alışkanlıklarına sahip olmanızı sağlayacak unsurları öğrenmek için yazımızın devamını okuyun.

Düzenli ödeme alışkanlığına sahip olduğunuzda kredi notunuz da yükselir. Ödemelerinizi düzenli bir şekilde gerçekleştirmeniz kredi notunuzun yükselmesini sağlar. Bankaların aradığı müşteri tipi ödemelerini zamanında yapan müşteridir. Aslına bakarsanız bankalar ödemelerini zamanında yapmayan müşterilerden hoşlanmazlar. Bu yüzden kredi verirken mutlaka kredi notuna bakarlar.

Düzenli ödeme alışkanlığına sahip olmak için her şeyden önce borcunuza sadık olmanız gerekir. Daha sonra ödeyemeyeceğiniz borçların altına girememeniz ve bir borcu ödemek için başka bir borcun altına girmemeniz gerekir. Aşağıda sıraladığımız öneriler ödemelerimi yapamıyorum diyenlerin de düzenli ödeme alışkanlıkları kazanmalarını sağlayacaktır.

  1. Borcunuza Sadık Olun

Düzenli ödeme alışkanlıklarına sahip olmanın ilk şartı borcunuza sadık olmaktır. Borcunuza sadık olmanız borçlarınızı günü gününe ödemenizi sağlar. Ödeme yapacağınız zaman borçlarınıza öncelik tanımanızı sağlar. Eğer ödemelerinizi yapamıyorsanız ya da zamanında yapamıyorsanız öncelikle aylık bir plan yapabilirsiniz. Aylık planınızı ajandanıza yazabilir ya da akıllı telefonunuzda bulunan takvimizin üzerinde yapabilirsiniz. Bunun için bir ay içinde kaç yere ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini çıkarmalısınız.

Kredi geri ödeme taksidini ne zaman yaptığınızı ve bunun için ne kadar ödediğinizi not etmelisiniz. Ardından kredi kartı ekstrenizin ne zaman kesildiğini, ekstre borcunuzu ne zamana kadar ödemeniz gerektiğini ve söz konusu dönemde gelecek tahmini ekstre borcunu yazabilirsiniz. Bunlara ek olarak gelecek faturaları ve bunların ne zaman geldiğini ayrıca tahminen ne kadar geldiğini de not etmeniz ödemelerinizi yapmanızı kolaylaştıracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kefilsiz İhtiyaç Kredisi

2. Ödeyemeyeceğiniz Borçların Altına Girmeyin

Düzenli ödeme alışkanlıklarına sahip olmanızı sağlayacak diğer unsur ödeyemeyeceğiniz borçların altına girmemenizdir. Yani zaten borca battığınızı ve ödemelerinizin boyunuzu aştığını düşünerek plan ve program yapmadan borç altına girerseniz kendinizi daha fazla borca batırmaktan başka bir şey yapmamış olursunuz. Bu yüzden borç alırken bunun geri ödemesini de hesaba katmanız ve bir ayda sizin gelirinizden ne kadar kesileceğini belirlemeniz gerekmektedir.

Dikkat ederseniz bankaların kredi verirken kredi geri ödeme taksitlerinin sizin gelirinizin yarısını aşmayacak şekilde kredi verdiklerini görebilirsiniz.

3. Bir Borcu Başka Bir Borçla Ödemeyin

Bir borcu ödemek için başka bir borcun altına girmek son derece yanlıştır. Bu sizin borcunuzun miktarını artırmaktan başka bir işe yaramaz. Bu yüzden borç alırken iyi düşünmeniz gerekir. Bir borcunuz varsa ve bunu ödeyemiyorsanız bankanızla görüşerek borcunuzun sizin ödeyebileceğiniz taksitlere bölünmesini isteyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.