Herkesin ödeme alışkanlıkları farklıdır. Bazı insanlar ödemelerini ilk gün yaparlar. Bazı insanlar son güne kadar ödemelerini gerçekleştirmezler. Bazı insanlar vardır ki ödeme günü geçmeden ve zorluk yaşamadan ödemelerini yapmazlar. Her hâlükârda kredi notunuzun düşmemesi için düzenli bir ödeme alışkanlığına ihtiyacınız vardır. 

Ödeme alışanlıklarınız kredi notunuzun iyi düzeyde kalması ve bankalardan kolayca kredi alabilmeniz açısından önem taşımaktadır. Ödeme adı altında kastettiğimiz ödemelere her türlü ödeme girmektedir. Faturalarınız, kredi borçlarınız, kredi kartı ekstre borçlarınız ve bunlar gibi her türlü ödemeniz düzenli yapmak zorunda olduğunuz ödemelerdir. Acil bir durumda krediye ihtiyaç duyduğunuz zaman kolayca kredi alabilmeniz için kredi notunuzu yüksek tutmanız ve bu nedenle düzenli bir ödeme alışkanlığına sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bu alışkanlığa sahip değilseniz yazımızı okuyarak düzenli ödeme alışkanlığını nasıl kazanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. İşte ödeme alışkanlıklarınızı düzeltmenin yolları:

  1. Son Ödeme Tarihlerini Not Edin

Ödeme alışkanlıklarınızı düzeltmek istiyorsanız hem ödemelerinizi hem de bu ödemelerin son ödeme tarihlerini not etmeniz şarttır. Çünkü bunları unutmak çok kolaydır. Nereye not ettiğiniz önemli değildir. Ajandanıza, akıllı telefonunuza, bilgisayarınıza yani görmenizin kolay olduğu her yere not edebilirsiniz. Bunları not ederseniz ödemelerinizi unutmazsınız.

2. Ödeme Kısayolları Oluşturun

Ödeme kısayolları, bankanıza ait akıllı telefon uygulamasından yapabileceğiniz bir hızlı ödeme yoludur. Kredi kartı ekstre borçlarınızı, kiranızı, aidatınızı, kredi borçlarınızı, TL yüklemelerinizi, su ve elektrik faturalarınızı bu şekilde ödeyebilirsiniz.

3. Ödemelerinizi Sıraya Koyun

Ödemelerinizi sıraya koymanız elinizdeki para suyunu çekmeden önemli olan tüm ödemelerinizi yapmanızı sağlar. Yani elinize para geçtiğinde hangi ödemeyi ne zaman yapmanız gerektiğini belirlerseniz bu paranızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

4. Atalarımızı Dinleyin : Bugünün İşini Yarına Bırakma

Atalarımızın bu cümlesi ödemelerinizi düzenli olarak yapmıyorsanız ve son güne bırakıyorsanız size ilham verecektir. Bugünün ödemesini yarına bırakmayın. Ayrıca ödemelerinizi ne kadar geciktirirseniz o kadar faiz işler.

5. Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Ödemelerini her hâlükârda unutuyorsanız ya da hep son güne bırakıyorsanız son çare olarak nitelendirdiğimiz çözüm otomatik ödeme talimatı vermektir. Üstelik bu talimatları verdiğinizde bankalar bonus, puan, chip para ve benzeri hediyeler de veriyorlar.