Ödeme Alışkanlıklarımı Nasıl Değiştiririm?

Ödeme alışlanlıklarınızı değiştirmek mi istiyorsunuz? Bunu yapmanız mümkün. Ödeme alışkanlıklarınızı değiştirmek için ödeme araçlarınızda değişiklik yapmanız yeterli. Ödeme alışkanlıklarınızı nasıl değiştirebileceğinizi öğrenmek için yazımıza göz atın. 

Ödeme alışkanlıkları oldukça önemlidir. Öyle ki, ödeme alışkanlıklarınız kredi notunuzun merkezinde yer alır. Bu yüzden ödeme alışkanlıklarınız kötü ise kredi notunuz düşük olacaktır. Eğer ödeme alışkanlıklarınız iyiyse kredi notunuz yüksek olacaktır. Her durumda kredi notunuz ödeme alışkanlıklarınızdan etkilenecektir. Bu yüzden kredi notunuzu yükseltmek için ödeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir.

Aslına bakarsanız ödeme alışkanlıklarınız kötüyse zaten kredi notu, bu alışkanlıklarınızı değiştirmeniz için bir bahane olmalıdır. Çünkü zaten ödeme alışkanlıklarınız kötüyse bu alışkanlığınızı öyle veya böyle değiştirmeniz gerekecektir. Ödeme alışkanlıklarınızı değiştirmenizi ve iyileştirmenizi sağlayacak yöntemlerin başlıcalarını yazımızın devamına bulabilirsiniz.

  1. Ödeme Araçlarınızı Değiştirin

Ödeme alışkanlıklarınız kötüyse yani ödemelerinizi hep geciktiriyorsanız ödeme araçlarınızda değişiklik yapmayı deneyebilirsiniz. Yani kredi borcu geri ödemenizi, kredi kartı ekstre borcu ödemenizi ve diğer borç ödemelerinizi vadesiz hesabınızdan vereceğiniz otomatik ödeme talimatıyla ödemeyi deneyebilirsiniz. Eğer zaten ödemelerinizi bu şekilde yapıyorsanız o hâlde tam tersi bir yöntem kullanabilirsiniz.

Yani bu kez borçlarınızı nakit olarak ödemeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde ödeme yapmak parayı idareli kullanmanızı sağlayabilir. Ödeme araçlarınızı değiştirmekle kastettiğimiz eylem aslında kredi kartı yerine sadece nakit kullanmak ve ödemelerinizi bu şekilde yapmaktır. Böylece hesabınızda para olmadığını düşünerek sadece elinizdeki paraya odaklanabilir ve ödemelerinizi bu şekilde yaparsınız.

2. Ödeme Sıralamasını Değiştirin

Kredi ve kredi kartı borcu ödemelerinizi ve diğer borç ödemelerinizi yaparken bunları geciktirmenizin sebebi  ödemelerinizi belirli bir sıraya koymamanız olabilir. Yani siz önce başka harcamalar yaparak kredi borcunuz ve kredi kartı borcunuz için para ayırmayabilirsiniz. Bu da sizin esas yapmanız gereken ödemeleri yapamamanıza neden olur.

Bu tür bir alışkanlıktan ancak önemli ödemelerinizi ilk sıralara koyarak kurtulabilirsiniz. Yani elinize para geçtiğinde bu parayla öncelikle aylık kredi borcu ödemenizi, kredi kartı borcu ödemenizi yapmalı ve diğer borçlarınızı ödemelisiniz. Bunu da ancak başarılı bir ödeme sıralaması ile gerçekleştirebilirsiniz.

3. Kredi Kartı Limitinizi Düşürün ve Kredi Borcunuzu Kapatın

Ödeme alışkanlıklarınızı düzeltmeniz için kullanabileceğiniz diğer bir etkili yöntem ise kredi kartı limitinizi düşürmektir. Böylece elinizde aslında çok para olmadığını görerek gereksiz harcamalar yapmayı bırakabilirsiniz. Ödeme alışkanlıkları kötü olan ve ödemelerini geciktiren kişiler genellikle kredi kartını hunharca kullanan ve gereksiz harcamalar yapan kişilerdir. Bu yüzden ödemelerinizi düzene sokabilmek için kredi kartınıza da müdahale etmeniz ve kredi kartınızın limitini düşürmeniz gerekir.

Kredi kartlarının insanda meydana getirdiği en büyük yanılgı insana kredi kartının limiti kadar parası olduğunu düşündürmesidir. Bu da insanda parayı kullanma isteği uyandırır. Bu nedenle kredi kartınızın limitini düşürürseniz harcamalarınızı kısabilirsiniz. Ayrıca kredi borcunuzu kapatmanız da ödemelerinizi kontrol altına almanızı sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.