Ödeme alışkanlıkları pek çok açıdan önem taşır. Özellikle bankalar ve kredi notunuz açısından, kredi geri ödemeleri ve kredi kartı ödemeleri açısından ödeme alışkanlıklarınız büyük önem taşımaktadır. Ödeme alışkanlıklarının neden önemli olduğu hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyun.

Ödeme alışkanlıklarınız pek çok açıdan önem taşımaktadır. Ancak her şeyden önce ödeme alışkanlıklarınız sizin için ve yaşam tarzınız için önemlidir. Yani ödemelerinizi düzenli yaparsanız bu düzen sizin hayatınıza da yansıyacaktır. Çünkü ödemelerinizi düzenli yapmaya çalışırken aslında borçlarınızı ve hesaplarınızı düzenlemiş ve bunları takip etmiş olursunuz. Bu da size düzenli takip alışkanlığı ve ajanda tutma alışkanlığı kazandırır.

İşlerinizi Düzenleyin ve Planlayın

Ajanda tutmak bir ayınızı düzene sokma ihtiyacını doğurur. Bunu her ay yinelerseniz bir yılınızı düzenlemiş olursunuz. İşte bu da yaşam tarzınızı düzene koymanız anlamına gelmektedir. Ödeme alışkanlıklarınızı düzenlemeniz size dolaylı yoldan çok sayıda yarar sağlar. Bunlardan ilki borçlarınızı düzenli ödemek ve borçlu kamamaktır. Yani borcunuzu düzenli olarak ödemeye alışırsanız bir borcunuz olduğu zaman o sizi rahatsız edecektir.

Ancak zaten herkese ve her bankaya borçlu olmaya alışan biri başka bir borcunun daha olmasını önemsemeyecek ve hatta borcunu geciktirdiğinde de bunu kafasına takmayacaktır. Bu yüzden borçlarını düzenli ödeyen insanlar aslında bir alışkanlığa sahiptirler. Bu alışkanlığın ödeme alışkanlığı mı yoksa borçlanma alışkanlığı mı olacağı tamamen size bağlıdır.

Ödeme Alışkanlıkları Neden Önemlidir?

Ödeme alışkanlıklarının önemli olup olmadığı sorusuna “Evet, önemlidir.” cevabını verdik. Şimdi borçlarınızı düzenli ödeme alışkanlığına sahip olmanızın neden önemli olduğunu açıklayacağız. Düzenli ödeme alışkanlığına sahip olmanın size sağladığı çok sayıda yarar vardır. Bunlardan ilki bankalarla aranızın iyi olmasıdır.

Bankalar borçlarını düzenli olarak ödeyen müşterilerine yatırım teklifleri, kredi teklifleri, birikim teklifleri sunarlar. Yani bankalar siz çok severler. Kredi kartı borcunuzu düzenli olarak öderseniz bankalar size kredi kartı limitinizi artırma teklifi sunacaklardır. Ancak burada kastettiğimiz şey kart borcunuzun sadece asgâri tutarını değil tüm borcunu her ay düzenli olarak ödemenizdir. Son olarak söyleyeceğimiz yarar düzenli ödeme alışkanlığına sahip olmanın en önemli yararlarından birisidir.

Düzenli Ödeme Alışkanlığı Kredi Notunu Etkiler Mi?

Borçlarınızı düzenli ödeme alışkanlığına sahip olursanız kredi notunuz da yüksek olur. Böylece krediye ihtiyacınız olduğunda bankalar size kredi vermek için sıraya girerler. Hatta dediğimiz gibi siz istemeden size kredi teklif ederler. Çünkü sizin borçlarınızı düzenli olarak ödediğinizi bilmektedirler. Bu da bankaların en çok aradığı müşteri tiplerinden biridir. Acil olarak krediye ihtiyaç duyduğunuzda yine kredi talebiniz bankalar tarafından kısa sürede onaylanacaktır.

Düzenli ödeme alışkanlığı bu kadar önemliyse neden siz de bu alışkanlığa sahip olmuyorsunuz? Düzenli ödeme alışkanlığına sahip olmak için öncelikle gelir ve gider dengenizi düzene sokmalısınız. Bu alışkanlığı kazanmak için çok paranızın olması gerekmiyor. Kredi kartı limitinizin aylık gelirinizden az olması ve gereksiz borçların altına girmemeniz bu alışkanlığı kazanmanız için yeterlidir.