Notlu risk raporu önemli bir rapordur. Notlu risk raporunda hangi bilgilerin yer aldığını ve bu raporu almak için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini yazımızda belirttik.

Notlu risk raporu hem kredi notunuzun hem de son beş yıl içinde gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlem bilgilerini içeren risk raporunuzun yer aldığı bir rapordur. Bu rapor sizin daha önce kullanıp kapattığınız ve şu anda aktif olarak kullandığınız tüm kredi kartlarını, açtırdığınız ve aktif ya da kapalı olan tüm kredili mevduat hesaplarını ve kullandığınız bireysel krediler ile ticarî kredileri gösterir.

Notlu Risk Raporu Neden Önemlidir?

Notlu risk raporu bireysel müşterilerin ya da şirketlerin bankalarla olan ilişkilerini açıklaması ve sunması açısından çok önemlidir. Bu raporda kişinin ya da şirketin hangi bankadan ne kadar kredi aldığı ve bu kredinin taksitlerini düzenli olarak ödeyip ödemediği kolayca görülebilir. Notlu risk raporu bankaların önemsediği önde gelen bir rapordur.

Bankaya şahıs olarak ya da kurum olarak kredi başvurusu yaptığınızda banka ilk önce sizin ya da şirketin risk raporuna ve kredi notuna bakar. Daha sonra başvurunuzu değerlendirir ve size bir yanıt verir. Ancak değerlendirme yaparken risk raporunda yer alan unsurlara ve ayrıntılara bakar. Bu ayrıntılar ödeme alışkanlıkları ve kredi taksidinin, kredi kartı ekstre borcunun ya da kredili mevduat hesabı borcunun geciktirilmesi ile ilgilidir.

Notlu Risk Raporu İçeriği

Notlu risk raporunun içeriği bankalara sizin hakkınızda oldukça fazla bilgi verir. Her şeyden önce kredi notu bilginizi verir. Kredi notunuzun hangi düzeyde olduğunu, hesaplanıp hesaplanamadığını ve hesaplandığı takdirde Türkiye ortalamasına göre nerede olduğunu gösterir. Bazı kredi notları müşterinin zarar atılması yani borcunun Varlık Yönetim Şirketlerine devredilmesi nedeniyle hesaplanamamaktadır.

Notlu risk raporunda kredi notu bilginizden sonra borç ve limit bilgileriniz yer alır. Burada bankalara olan toplam borcunuz ve tüm kredi kartlarınız ile kredili mevduat hesaplarınızdaki limit görünür. Borç tutarınızın limitinize göre ne kadar olduğu hesaplanarak bir borç/limit oranı belilenir ve buna göre taşıdığınız risk seviyesi gösterilir. Böylece bankalar taşıdığınız risk konusunda yorumlar yaparlar.

Notlu risk raporunuzda yer alan en önemli bilgiler sahip olduğunuz açık ya da kapalı kredi kartları, krediler ve kredili mevduat hesaplarıdır. Ödemelerinizi kaç dönem geciktirdiğiniz burada görünmektedir. Siz de isterseniz notlu risk raporunuzu Findeks’ten alabilir ve inceleyebilirsiniz. Findeks platformundan notlu risk raporu alabilmeniz için platforma üye olmanız şarttır. Üyelikten sonra notlu risk raporunuzu alabilirsiniz.

Findeks platformundan notlu risk raporu almanın ücreti 8,5 TL’dir. Bu ücreti banka hesap kartınızla ya da kredi kartınızla ödemeniz mümkündür. Ayrıca hesabınıza bakiye yükleyerek de yaptığınız işlemlerin ücretinin bakiyenizden alınmasını sağlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra Findeks üyelik paketlerinden size uygun olanı satın aldığınızda işlemlerin paketinizden eksilmesi mümkündür.