Yapılan işlemlerin resmileştirilmesi açısından son derece önemli bir hizmeti gerçekleştiren noterlerin belirli çalışma saatleri bulunmaktadır. Noterlerin çalışma saatleri için merak edilen soruların başında ise “noterler cumartesi günü açık mı?” sorusu yer almaktadır. Ne yazık ki noterler resmi kurum statüsünde olduğu için hafta sonu açık olan noterler bulunmamaktadır.

Noterler sadece hafta içi günler olan Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri sabah saat 09:00 itibari ile mesailerine başlamakta olup noterlerin kapanış saati olan 17:00 ‘a kadar hizmet vermektedir. Bu saatleri belirleyen kurum ise Ankara’da bulunan Türkiye Noterler Birliği kurumudur. Ülkemizde noter olarak hizmet veren tüm noterler resmi olarak bu birliğe bağlı olarak hizmet vermekte olup bu birliğin aldığı kararlara uymakla yükümlüdür.

Noter onay ücretleri de yine Türkiye Noterler Birliği tarafından belirlenmekte olup noter onayı olan belgelerin doğru olarak kabul edilmesi nedeni ile noterlerin yaptıkları her işlem ve verdikleri her onay büyük bir öneme sahiptir. Günümüzde bankacılık işlemlerinden konut satışlarına kadar pek çok işlemde noter onayı istenmekte olup noter onayı olmayan bilgilerin doğruluğu tartışmalı olduğu için resmi işlemlerde kesinlikle kabul edilmemektedir.