Nisan Ayı Enflasyonu Son 9 Yılın Zirvesine Çıktı

Borsa Ne İşe Yarar?

Nisan ayı enflasyon sayıları açıklandı. Nisan ayı enflasyonu Mart ayı enflasyonuna göre daha yüksek çıktı. Buna göre TÜFE Nisan ayında yüzde 1,31 oranında arttı.

Nisan ayına ait enflasyon verileri açıklandı. Nisan ayında enflasyon yüzde 11,87 oldu. Bu da enflasyonun son dokuz yılın zirvesine çıktığı anlamına geliyor. Nisan ayında fiyatı en çok artan ürün domates oldu. Domates fiyatı yüzde 61 oranında arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı sayılara göre TÜFE beklentilerle aynı oranda artış gösterdi.

Yıllık TÜFE Yüzde 11,87’ye Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı verilere göre TÜFE yüzde 11,87 seviyesine çıkmış durumda. Hatırlayacağınız gibi Mart ayında TÜFE yüzde 11,29 seviyesinde idi. Bu seviyesinin son 8,5 yılın en yüksek seviyesi olduğu söylenmişti. Nisan ayında TÜFE ise daha da yükseldi ve artık son dokuz yılın en yüksek seviyesine çıktı. Yani TÜFE Ekim 2008 yılından bu yana en yüksek seviyede kalmaya devam etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı verilere göre yurtiçi ÜFE Nisan ayında yüzde 0,76 oranında arttı. Yıllık ÜFE ise yüzde 16,37 seviyesine çıktı. Nisan ayında domatesin fiyatı rekor düzeyinde artış gösterdi. Pazar tezgahlarındaki fiyatından da vatandaşın farkına vardığı üzere domatesin fiyatı yüzde 61 oranında arttı.

Nisan Ayında Fiyatı En Çok Artan Ürünler

Nisan ayında fiyatı en çok artan ürünün domates olduğunu belirttik. Ancak fiyatı artan başka ürünler de mevcut. Giyecekler ve ayakkabılar da fiyatı en çok artan ürünler arasına girdi. Buna göre giyim ve ayakkabı ürünlerinin fiyatları yüzde 9,13 oranında arttı. Bu ürünleri gıda ve alkolsüz içecekler izledi. Gıdaların ve alkolsüz içeceklerin fiyatları yüzde 1,23 oranında arttı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Fibabanka'dan Emeklilere 500 TL'ye Varan Promosyon

Lokantalarda ve otellerde de verilen hizmetlerin fiyatlarında artış oldu. Buna göre hizmetlerin fiyatları yüzde 0,96 oranında arttı. Ev eşyalarının fiyatları da yüzde 0,94 oranında arttı. Tüm bu fiyat artışlarının arasında tek sektörde hizmet fiyatlarında çok düşük düzeyde bir düşüş olduğu görüldü. TÜİK’in yaptığı açıklamalara göre haberleşme hizmetlerinin fiyatlarında yüzde 0,02’lik oranda düşüş oldu.

Yıllık Bazda Fiyatları En çok Artan Ürünler

TÜİK’in açıkladığı verilere göre fiyatları artan ürünlerin içinde fiyatları yıllık bazda en çok artan ürünler alkollü içecekler ve tütün ürünleri oldu. Bu ürünlerin fiyatı yüzde 21,65 oranında arttı. Yıllı bazda fiyatları en çok artan ürünleri bu gruptan sonra ulaştırma hizmetleri takip etti. Ulaştırma hizmetlerinin fiyatlarında yüzde 17,94 oranında artış oldu. Bunu da gıda ve alkolsüz içecekler izledi. Yıllık bazda gıda ve alkolsüz içeceklerin fiyatları yüzde 15,63 oranında arttı. Fiyatları artan ürün ve hizmet gruplarını fiyatları yüzde 13,68 oranında artan çeşitli mal ve hizmetler ile yüzde 13,32 oranında artan sağlık hizmetleri fiyatları izledi. Fiyatı en çok düşen ürün ise patlıcan oldu. Patlıcanın fiyatı yüzde 47,99 oranında düştü.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.