Niccolò Machiavelli’den 10 İş Dünyası ve Liderlik Dersi

Niccolò Machiavelli
Niccolò Machiavelli

Niccolò Machiavelli’yi çıkarcı olarak gören insanların çoğu aslında Niccolò Machiavelli’yi gerçekten tanımıyor. Onu her zaman “Prens” adlı kitabı ile yargılamaktadırlar. Niccolò Machiavelli bu kitabı Medici Ailesi’ne yazmış olsa da aslında halk için yazmıştır. Zaten kitabı okuduğunuzda bazı ironileri anlarsınız.

Bazıları onu modern materyalizmin babası olarak görüyor, insanların kendi menfaatleri için onları her şeyi yapmaya ya da söylemeye teşvik etmektedir, örneğin, amaçlar araçları meşru kılar…

Aslında Makyavelizm yaklaşımı – onun en ünlü eseri “Prens” adlı kitabından türetilmiştir, bu yaklaşım kurnazlık, aldatma ve manipülasyon ile ilgilidir.

Bazı insanlar onu dünyanın ilk büyük realisti ve modern siyaset ve kapitalizm üzerinde olumlu bir etki olarak görüyor. Hatta bazıları Machiavelli’nin deneyim, gözlem ve tarih temelinde yenilikçi genellemeler yaparak ampirik bilimsel yöntemleri insan davranışına ilk uygulayan kişi olduğunu düşünüyor.

Ne olursa olsun, uzun vadeli başarı ve güç elde etme konusundaki fikirlerinin birçoğu yoğun küresel rekabetin mevcut iş ortamına olağanüstü derecede etki edebilir.

Niccolò Machiavelli’nin “Prens” adlı kitabında anlattığı tekniklerden yararlanarak iş dünyasında başarılı ve tüm rakiplerinizden çok daha zeki olabilirsiniz. Ayrıca kitap ironi amaçlı yazılmış olsa bile, bu etkileyici tavsiyelerden faydalanarak muazzam başarıyı elde edebilirsiniz.

Niccolò Machiavelli’den alabileceğimiz oldukça etkili iş dünyası ve liderlik dersleri:

1. “Sürekli başarı isteyen biri davranışlarını belirli zaman aralıkları ile değiştirmelidir.”

Liderler, alanlarındaki felaketlerden kaçınmak için hızlı değişen bu dünyaya uyum sağlamayı öğrenmelidirler. İşte bu yüzden şirketlerin çoğu başarısız oluyor.

2. “Girişimciler sadece engel ile fırsat arasında çok az fark olduğunu anlayan ve her ikisini de kendi avantajlarına çevirebilen kişilerdir.”

Bir girişimcinin ilk ve en önemli amacı, büyük bir müşteri veya piyasa sorununu çözen eşsiz ve yenilikçi bir çözüm bulmaktır. Engel yoksa fırsat da yoktur. Engeller yarışmacılara yol boyunca bariyer oluşturmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Howard Hughes Kimdir?

3. “Tehlike olmadan büyük başarı elde edilememiştir.”

Risk almak için isteklilik kritik bir başarı faktörüdür.

4. “İsteklilik büyük olduğunda zorluklar büyük olamaz.”

Tutkunuzu bulmak yalnızca mutluluğunuzun anahtarı değil, aynı zamanda iş başarınızın anahtarıdır. Apple’in kurucu ortaklarından biri olan eski CEO’su Steve Jobs bir keresinde “Zamanınız sınırlıdır, bu nedenle başkasının hayatını yaşamak için zamanınızı boşa harcamayın. Harika işler yapmanın tek yolu, yaptığınız şeyleri sevmektir.” demiştir

5. “Statükonun korunmasıyla ilgilenmiyorum; onu devirmek istiyorum.”

Kinikler geleneksel bilgeliği sorgularlar. İşleri yapmak için daha iyi yolları ararlar. Her zaman akıntıya kapılmaktan kaçınırlar.

6. “Bir yöneticinin zekasını tahmin etmenin ilk yöntemi, etrafındaki adamlara bakmaktır.”

Zayıf liderler, kendilerini zavallı elemanlarla kuşatırlar. Güçlü ve zeki liderler her zaman yaptıkları işte en iyi olanları işe alırlar.

7. “Çocuklar ve yetişkinler arasındaki ayrım, muhtemelen bazı amaçlar için yararlı olsa da, aslında yanıltıcı olduğunu düşünüyorum. Sadece kişisel egolar vardır…”

İşlevsiz yöneticiler insan gelişiminin bir aşamasında sıkışıp kalırlar. Sıradan yetişkinlere benzerler ama aslında çocuk gibi davranırlar, uygunsuz davranış sergilerler, çocuk gibi atarlanırlar ve genellikle çevresindeki herkesi mutsuz ederler.

8. “Hile ile kazanılabilen şeyleri kesinlikle güç kullanarak kazanmaya çalışmayın.”

Aslında bu doğrudur. İş dünyası çakallarla, dolandırıcılarla ve açgözlü sırtlanlarla doludur. Dürüstlük bazen işe yaramıyor. Bu yüzden yasalara uygun şekilde kurnazca hamleler yaparak rakiplerinizi alt edebilirsiniz. Düşmanlarınızı, rakiplerinizi telefon ile arayıp adres isterseniz veya tehdit ederseniz kreşteki bebelerden farkınız kalmaz.

9. “Aptalın nihayetinde yaptığını bilge adam bir kerede yapar.”

İşlevsiz şirketlerde belirleyici eyleme karşı aşırı planlama genelde analiz felci ile sonuçlanır.

10. “İnsanlar iki temel itici güç tarafından yönlendirilir, sevgiyle veya korkuyla.”

Tekrar belirtmekte fayda var, iş dünyasında nankör ve iyi niyeti suistimal eden çok fazla insan vardır. Önemli olan, düzgün insanlar ile bu kalitesiz insanları ayırt edebilmektir. Sadece korku ile yönetilebilen insanları korku ile, iyi niyetli insanları da sevgiyle yönetmek gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Steve Jobs, Larry Page ve Bill Gates'in İş Dünyasındaki Maceraları

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.