Nefes Kredisi Dosya Masrafı Düşürüldü

KOBİ’lere verilen bir kredi olan nefes kredisinden bankalar tarafından alınan dosya masrafları düşürüldü. Nefes kredisi kullanan KOBİ’lerden alınan yeni masraf oranını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Nefes kredisi kullanan KOBİ’lerden alınan dosya masrafı yani kredi tahsis ücreti Bakanlar Kurulu kararıyla düşürüldü. Söz konusu haber Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kuruşu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’ndan geldi. Murzioğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne yani TOBB’a bağlı olan oda ve borsalara üye olan KOBİ’lere verilen nefes kredisinin dosya masrafının düşürüldüğünü açıkladı.

Nefes kredisi, oda ve borsa üyelerine uygun faiz oranlarıyla verilen bri kredidir. Bu kredi TOBB ile TOBB’a bağlı oda ve borsaların öncülüğünde verilmekte ve KGF yani Kredi Garanti Fonu teminatı ile KOBİ’lere kullandırılmaktadır. İşte bu kredinin dosya masrafları yani kredi tahsis ücretleri Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir kararla düşürülmüştür.

Nefes Kredisi Nedir?

Nefes Kredisi Denizbank ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) arasında yapılan bir anlaşma sonucunda KOBİ’lere sunulan bir kredi türüdür. Bu kredi sadece Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı olan oda ve borsalara üye KOBİ’lere verilmek üzere oluşturulmuştur. Kredi, Nakdî ve Ticarî bir kredi olarak oluşturulmuştur ve Denizbank tarafından 12 aya varan vadelerle verilebilmektedir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı olan oda ve borsalara üye KOBİ’ler istedikleri zaman Denizbank’tan nefes kredisi alabilir ve krediyi 12 ay vadeli olarak ödeyebilirler. Bildiğiniz gibi bankalar masraflı krediler söz konusu olduğunda kredi tutarının binde beşi kadar dosya masrafı yani kredi tahsis ücreti almaktadırlar. Nefes kredisi de masraflı bir kredidir. Bu krediden de Denizbank şimdiye kadar kredi tutarının binde beşi oranında masraf almaktaydı. İşte bu ücret Bakanlar Kurulu kararıyla yüzde 0,03 oranına yani binde 3 oranına düşürüldü.

100 Bin TL Kredi İçin 30 TL Masraf

Nefes kredisi Denizbank’tan yıllık yüzde 9,90 yani aylık yüzde 0,83 faiz oranıyla ve 12 ay vadeyle alınabilen bir kredidir. Bu kredinin faiz oranı fark edileceği üzere oldukça düşüktür. Nefes kredisi 12 Aralık 2016 tarihinden bu yana alınabilmektedir. Masraf oranının da yüzde 0,03 oranına düşürülmesi sonucunda artık 100 bin TL nefes kredisi almak isteyen KOBİ’ler sadece 30 TL masraf ödeyeceklerdir. Eğer bu masraf oranı binde beş olsaydı 100 bin TL kredi alan bir KOBİ 500 TL masraf ödeyecekti.

KOBİ’ler nefes kredisi sayesinde şimdiye kadar pek çok açıdan yarar sağladılar. Öyle ki nefes kredisinin Denizbank aracılığıyla verilmeye başlandığı 12 Aralık 2016 tarihinden bu yana sadece Samsun Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinden 299 oda üyesi yararlandı. Bu KOBİ’ler 25 milyon TL’lik paradan 18 milyon 961 bin TL kredi kullandılar.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.