Bankadan kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin belirli kriterlere sahip olmaları gerekir. Bu kriterlere sahip olmayan kişilerin ise kredi onayı almaları mümkün değildir. Bunun için “bankalar bana neden kredi vermiyor” diyen kişilerin bazı kriterleri değerlendirmeleri ve buna göre kredi başvurularını yeniden şekillendirmeleri gerekir.

Neden kredi vermiyorlar ya da neden kredi alamıyorum sorusunu yönelten kişilerin ilk olarak yapmaları gereken kredi notu sorgulaması yapmaktır. Bu sayede kredi red nedeni olarak bankanın öne sürdüğü neden öğrenilmiş olur. Kredi reddi eğer kredi notunun düşük olmasından kaynaklanıyor ise kişi kredi notunu yükseltmek için gerekli girişimlerde bulunmalı ve kredi notunu yükseldikten sonra yeniden kredi başvuru formu doldurularak kredi kullanımına çalışılmalıdır.

Kredi notu güncellemesi aylık olarak yapıldığı için kredi notunu yükseltme teknikleri uygulandıktan 1 ay sonra yeniden kredi notu sorgulaması yapılmalı ve not yükseldiyse kredi çekmek için yeniden başvuruda bulunulmalıdır. Bunun yanı sıra kara listede olanlara kredi verilmediği için kredi başvuru formu dolduran kişi kara liste içerisinde yer alıyorsa bu kişinin kredi onayı alması kesinlikle mümkün değildir.