Kredi kartı günümüzde birçok kişinin kullandığı kartlardandır. Kredi kartı hakkında bilinmeyenler ya da yanlış bilinenler yüzünden birçok kişi, kredi kartı mağduru olabiliyor. Kredi kartlarında her ay ekstreye yansıyan tutarlarla ilgili herkesin merak ettiği sorular var. Bu sorulardan bir tanesi, dönem borcunun mu ödenmesi? Yoksa toplam borcun ödenmesi mi daha iyi diye.

Birçok kişi kredi kartı üzerinden taksitlendirme yaparak alışveriş yapıyor. Alışverişlerin internet üzerinden kredi kartı üzerinden yapılması da yaygın olarak kullanılan yöntemlerden. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, kredi kartı borcunun tamamını ödemek, her zaman için daha iyi bir seçenektir. Birçok kişi kredi kartı borcu ödemesinin tamamını yapamadığı için, dönem borcunu başlangıçta ödemek yeterli olacaktır.

Kredi Kartı Dönem Borcu Neyi İfade Ediyor?

Kredi kartı borcunuzu, hesap kesim tarihine kadar ödeyebilirsiniz. Kredi kartı dönem borcu da hesap kesim tarihinde size yansıtılan toplam tutardır. Bunun anlamı, ekstrenizde yer alan o ayki tutar, toplam ödemeniz gereken tutardır. İsterseniz minimum ödeme tutarını ödeyerek, bir sonraki ekstre tarihine kadar borcunuzu erteleyebilirsiniz.

Üstelik bu işlem sonucunda, sicilinize olumsuz herhangi bir şey yansımaz. Genelde bankalar kredi kartı ödeme tarihleri için seçenek sunarlar. Geliriniz aybaşında ya da ay sonunda geliyor olabilir. Bu durumda aylık olarak kazancınızı aldığınız tarihten, beş gün sonrasına ödeme tarihi belirleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Ödemeleri Düzenli Olarak Yapıldığında…

Minimum ödeme tutarını her ay düzenli olarak yaptığınızda, toplam borcunuzdan düşer. Hiçbir harcama yapmayıp, sadece ödeme yaptığınızda, dönem borcunuz da bitmiş olur. Ancak birçok kişi bu kadar istikrarlı davranmaz. Borcun birisi bitmeden ötekini yapar ve dönem borcu kabarır.

Ödemelerin düzenli olarak yapılmaması ilerleyen zamanlarda kredi notunuzun eksiye düşmesine neden olur. Bir sonraki sefer ihtiyacınız olduğunda, kredi ya da kredi kartı kullanamazsınız.

Birçok durumda kredi kartı dönem borçları, kişinin ödeyebileceği miktarı aşar. Bu durumda harcamalarınızı kesmeli ve dönem borcunu azaltmaya çalışmalısınız.

Dönem borcunuzu bitirdiğinizde ve kredi notunuz da iyiyse, kart limiti artırımı için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak unutulmamalı ki, limit artırımı her zaman için bir risk teşkil eder. Gelir durumuna göre limit artırımı daha mantıklı bir davranış olacaktır.