Artık bankalar nerede ise kredi kartı vermek için birbirleri ile savaşırken bazı durumlarda kredi kartı onayı ise alınamamaktadır. Yapılan kredi kartı başvurusu ise bazen reddedilebilir. Peki, “neden kredi kartı alamıyorum” ya da “neden kredi kartı vermiyorlar” sorusunun yanıtları nelerdir?

Kredi kartı başvurusunun reddi konusunda en sık rastlanılan neden kişinin kara listede yer almasıdır. Bankalara olan kredi kartı borcu ya da kredi borcu gibi borçlarını ödemeyen ve bu nedenle yasal takip altına giren kişilerin yer aldığı kara liste adı verilen bu listede yer alan kişilerin kesinlikle kredi kullanmaları yada kredi kartı onayı almaları mümkün değildir. Yani kara listede olanlara kredi kartı kartı veren bankalar bulunmadığı gibi kredi kartı alınması için çok ağır şartların yerine getirilmesi ile mümkün olabilmektedir.

Eğer banka size kredi kartı onayı vermiyorsa bunun ilk nedeni adınızın kara listede yer almasıdır. Kara listeden çıkmak bile kredi kartı onayı alınmasını sağlamaz. Kara liste sorgulaması yapmanızın ardından adınızın burada olmadığını öğrenmenize rağmen kart onayı alamıyorsanız bu durumda kredi notu ortalamanızın düşük olduğu anlaşılır. Kredi notum düşük diyen kişilerin ne yazık ki kredi kartı kullanmaları risk oranlarının yüksek olması nedeni ile mümkün değildir. Tüm bunlara ek olarak 18 yaşından küçük olanlara kredi kartı verilmemekte olup öğrenci kredi kartı için ise velinin izni ve imzası gerekmektedir. Aynı zamanda velinin kredi kartından ek kart çıkarılması da mümkündür.