Bankalar kar amacı güden kuruluşlar olup en büyük amaçları daha fazla para kazanmaktır. Bunun için de kredi kullandırmaya çok isteklidirler ancak geri dönüşünden şüpheye düştükleri hiçbir kredinin kullanılmasına izin vermezler. Yani banka kredi başvurunuzu reddediyorsa bu durumda ya kredi notunun düşük olması ya da kişinin aylık geliri ile başvuruda bulunduğu kredinin geri ödemesinde yetersiz görülmesi söz konusudur.

Yine kredi başvuru formu dolduran kişinin kara liste de bulunması durumunda kredi kullanması kesinlikle mümkün değildir. İsterse kredi başvurusunda bulunan kişinin geliri çok yüksek olsun ve yine düşük tutarlı bir kredi başvurusunda bulunsun yine de adı kara liste içerisinde yer alıyorsa kesinlikle kredi onayı alamaz. Kişi borcunu ödeyerek kara listeden çıkmak için dilekçe yazsa dahi kredi onayı alması mümkün değildir.

Bankadan kredi onayı almak isteyen kişilerin mutlaka kredi sicillerinin temiz olması gerekir. Kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar bulunmakla beraber burada önemli olan kişinin kredi notu ortalamasının bu sicilden ne kadar etkilendiğidir. Kredi notu güncellemesi 3 ayda bir yapılmakta olup bu süreçte kredi notunu yükseltmek için gerekli adımların atılması durumunda kredi onayı alınma şansı yükselir.