Kişinin kullanabileceği kredi tutarını etkileyen önemli 2 kriter bulunmaktadır. Bunlardan ilki kişinin sahip olduğu kredi notu ortalaması da ikincisi de aylık gelir seviyesidir. Bu iki kriter aynı zamanda kullanabileceğiniz maksimum kredi tutarını da belirlemektir.

Maaşa Göre Kredi Hesaplama 

Ne kadarlık kredi kullanabileceğinizi belirleyen en önemli faktörlerden biride kişinin aylık gelir tutarıdır. Bu gelir tutarının mutlaka belgelenebilir olması gerekir. Yani önemli olan bankaya 5 bin lira kazanıyorum demeniz değil bunu maaş bordrosu gibi gelir belgeleri ile kanıtlayabilmektir. Yine kira geliri gibi ek gelir göstermek isteyen kişilerin kira kontratı gibi bir belge ile bunu göstermesi gerekmektedir.

Kredi Notuna Göre Kredi 

Kullanılacak olan kredi tutarını belirleyen faktörlerden biride kredi notu ortalamasıdır. Kullanılmak istenen kredi tutarı yükseldikçe kişinin sahip olması gereken kredi skoru puanı artmaktadır. 5 bin lira ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilere bankalar kredi notu 1200 puan olsa dahi onay verirken 50000 TL kredi kullanmak isteyen kişilerin ise yüksek kredi notu ortalaması olan kredi notu 1500 puan ve üzerinde olması gerekmektedir.

Ne Kadar Kredi Kullanabilirim?

Kredi reddi kararının alınması halinde kredi notu bundan olumsuz etkileneceği için başvuruda bulunmadan önce kredi onayı garantiye alınmalıdır. Bunun için doğru kredi limiti belirlenmeli ve buna göre kredi başvuru formu doldurulmalıdır. Zaten banka aylık maaş tutarı ve kredi notu bilgisine orantılı olarak size ne kadarlık kredi kullanabileceğiniz konusunda yardımcı olacaktır.