Ne kadar kredi çekebilirim? Sorusu, kredi çekmek isteyenlerin en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Vatandaşların kullanabileceği kredi tutarının belli bir limiti bulunur ve yasal kararlar ile sınırlandırılmış olan bu maksimum kredi tutarını geçmek mümkün değildir. Yani; aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı, hane gelirin %50’sini geçmeyecek şekilde hesaplanır. Hane geliri nedir? Kredi başvuru işlemini gerçekleştiren kişi ve eşinin gelir durumu demektir. Eğer evli değilseniz, sadece sizin geliriniz göz önünde bulundurulacaktır.

Maksimum ne kadar ihtiyaç kredisi çekebilirim ya da en fazla ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileri diyorsanız, haberimizi okumaya devam edin.

Ne Kadar Kredi Çekebileceğimi Nasıl Öğrenirim?

Ne kadar kredi çekebileceğimi nasıl öğrenirim? Kredi hesaplaması oldukça kolay! Hane gelirinin toplam kazancı ortaya koyduktan sonra bu kazanç ikiye bölünür. Ortaya çıkan değer ödeyebileceğiniz en yüksek taksit tutarını size gösterir. Ancak, ödemekte olduğunuz farklı bir kredi varsa, bu tutardan o kredinin taksit tutarı çıkarılarak hesaplanması gerekir. Geriye kalan tutar, ödeyebileceğiniz maksimum aylık taksit tutarıdır. Bu şekilde kolayca aylık ödeme planını ortaya çıkarabilirsiniz.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Kısa bir örnek ile açıklamak gerekirse; hane gelirinin 5.000 TL olduğunu düşünürsek, 2.500 TL’lik bir taksit tutarı ortaya çıkmış olur. Bu durumda aylık ödeyeceğiniz en yüksek taksit tutarı 2.500 TL’dir. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi farklı bir kredi ödüyorsanız, o kredinin taksit tutarı bu rakamdan düşülür. Ödemekte olduğunuz diğer bir kredinin taksit tutarının 750 TL olduğunu varsayarsak bu durumda ödeyeceğiniz taksit tutarı 1.750 TL olmalıdır.

Ne kadar kredi çekebilirim? Sorusuna kısaca cevap vermeye çalıştık. Yukarıdaki açıklamadan yola çıkarak, çekebileceğiniz kredi tutarı otomatik olarak ortaya çıkmış olur. Konuyla ilgili merak ettiklerinizi ve görüşlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.