0Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin “bana ne kadar konut kredisi çıkar?” sorularının yanıtları belirli kriterlere bağlı olarak belirlenmektedir. Özellikle de kredi başvuru formu dolduracak olan kişinin kredi notu ortalaması ve sahip olduğu aylık belgelenebilir gelir tutarı kullanılabilecek konut kredisi limitinin belirlenmesinde önemli role sahiptir.

Maaşa Göre Konut Kredisi Hesaplama 

Konut kredisi onay süreci içindeki en önemli nokta kişinin mutlaka belgelenebilir gelire sahip olması ve bu geliri ile orantılı olan bir kredi tutarı için limit belirleyerek kredi başvuru formu doldurmasıdır. Bu durumda konut kredisi onayı alınması mümkün olacaktır. Konut kredisi onayı almak isteyen kişilerin mutlaka maaşa göre kredi hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Konut Kredisi Onay Süreci 

Konut kredisi onay süresi başvuru yapılan bankaya bağlı olarak değişmekle beraber kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvurusunda bulunulması önemlidir. Banka ilk olarak kredi başvuru formu dolduran kişinin kredi notu sorgulaması yaparak puanının kontrol etmekte ardından da konut kredisi ekspertiz işlemini tamamlamaktadır. Bu işlemlerin ardından konut kredisi başvuru sonucu yaklaşık 3 iş günü içerisinde verilir.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Konut kredisi onayı almak isteyen kişilerin maaşa göre konut kredisi limiti belirlemeleri gerekir. Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi onayı alabilmek için daha yüksek gelir beyan etmeleri gerekir. Maaşın yarısı ile konut kredisi vadesi çarpılarak konut kredisi limiti belirlenir.