Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen pek çok kişi bankadan istediği kadar kredi kullanabileceğini düşünmektedir. Oysaki bankaların konut kredisi limiti belirleme yöntemleri son derece farklıdır ve çoğu zaman tüketicilerin çok altında limitler belirlenmektedir. Bu nedenle konut kredisi başvuru formu doldurmak isteyen kişilerin mutlaka önce “ne kadar konut kredi çekebilirim?” sorusunu yöneltmeleri gerekir.

Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilirim?

Aslında konut kredisi paketleri diğer kredi türlerine göre daha kolay kredi onayı verilen bir kredi paketidir. Bunun en önemli nedeni bankanın kredi kullandırımı karşılığında kredi kullanılarak satın alınan konutun tapusu üzerine ipotek koymasıdır. Yani ipotekli kredi olduğu için banka teminata sahiptir ve bu nedenle kredi onayı konusunda daha esnek davranmaktadır.

Yine buna ek olarak konut kredisi limiti belirlenirken kişinin tek başına geliri değil hane halkı geliri temel alınmaktadır. Yani aynı hane içerisinde ikamet eden kişilerin toplam gelirleri temel alınarak maaşa göre kredi hesaplaması yapılmaktadır. Eşi de kendisi de asgari ücretle çalışan kişinin yapacağı konut kredisi başvurusu için toplam maaş 2 bin 600 lira olarak belirlenmekte olup bunun yarısı kredi vadesi ile çarpılarak toplam kullanılabilecek olan kredi vadesi belirlenmektedir.

Gelirime Göre Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilirim?

Burada bankanın amacı müşterisinin geliri ile orantılı olan bir kredi paketini kullanmasını sağlamaktır. Bu sayede kredi geri ödemesi için herhangi bir sıkıntıya düşülmesinin önüne geçilmesi amaçlanır.