Bankaların birbirleri ile bu kadar kıyasıya rekabet etmelerini sağlayan en önemli neden kullandırdıkları kredilerden elde ettikleri yüksek faiz gelirleridir. Kredi vadesi uzadıkça kredi aylık taksit tutarı düşmekle beraber ödenmesi gereken toplam faiz yükü de katlanarak artar.

Bu nedenle kredi kullanmadan önce herkes kendisine “ne kadar faiz öderim?” sorusunu sormaları ve bu sorunun yanıtına göre kredi başvuru formu doldurmalıdır. Gereksiz yere vadenin uzaması en çok bankanın işine gelecektir. Örnek vermek gerekirse 60 ay vadeli konut kredisi kullanan bir kişi ile 120 ay vadeli konut kredisi kullanan kişi 100 bin lira kredi kullanması durumunda uzun vadeyi seçmesi halinde 45 bin lira gibi bir tutar oranında fazla para ödemek zorunda kalacaktır.

80 Milyara Ne Kadar Faiz Öderim?

Ödenecek olan kredi faiz tutarını belirleyen en önemli etken kullanılan kredinin geri ödemesidir. Geri ödeme vadesi uzadıkça kredi için ödenecek olan kredi faiz tutarı da doğru orantılı olarak artış gösterir. Örneğin 60 ay vadeli konut kredisi çeken bir kişi bu tutar için 29 bin 706 lira faiz öderken aynı tutarı 120 ay vadeli kullanan kişinin ödeyeceği kredi faiz tutarının toplamı ise 66 bin 500 liraya çıkmaktadır. Yani kredi faizlerinden mümkün olan en az hasarla çıkmak isteyen kişilerin mutlaka mümkün olan en kısa vadeyi seçmeleri gerekir.