Aslında zengin olmak istiyorsanız bir zengin akıl hocanız olması lazım. Çoğu insan zengin olmak isteyenleri paraya tapmakla suçlar. Bu doğru değildir, bir insanın mali özgürlüğe kavuşmak istemesi normaldir. Bunun gibi cahil insanlar genelde “parayla mutluluğu satın alamazsın” gibi anlamsız cümleleri kullanıyorlar. Demek ki nereden satın alacaklarını bilmiyorlar.

Nasıl Zengin Olunur? Zengin Olmanın En İyi Yolları Nelerdir?

Finansal özgürlüğe kavuşmak kolay olmadığı gibi güvenli de değildir. Riski azaltmak için finansal zekanızı geliştirmeniz gerekir. İş dünyasında öyle kolaylıkla siyah takım elbisenizle güler yüzle iş yaptığınız iş adamlarıyla el sıkışıp, Ferrari ile köşkünüze gidip eşinizle mumlu masada akşam yemeği yiyeceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bu tür şeyler ancak filmlerde olur, iş dünyasında başarılı olmak için birçok başarısızlıklarla karşılaşırsınız, ve birçok insan bu tür engellerle karşılaştıklarında vazgeçerler, hatta bazen intihar bile ederler. Bu yüzden engelleri kendi lehinize çevirin, hatalarınızdan ders almayı öğrenin, olumsuz zihinsel tutumlardan kaçının.

Bu yazımda zengin olmanın en iyi yollarını anlatacağım.

Zengin Olmanın En İyi Yolları

1. Kendi işinizi kurun

blank

Henry Ford, John D. Rockefeller, Bill Gates gibi efsaneler nasıl zengin ve başarılı oldular? Hepsinin mükemmel fikirleri vardı, ve amaçlarına ulaşarak başarılı olacaklarına inanıyorlardı. Onları hiçbir başarısızlık alt edemezdi. İş kurmak zenginliğe ulaşmanın kanıtlanmış yoludur, ve burada en iyi yol küçük başlayarak büyümektir, örneğin şirketi daha büyük şirkete satmak, bayilikler satmak veya ürününüzü lisanslamak. Eğer işinizi büyütmek istiyorsanız iddialı bir amaç çok önemlidir.

Kredi başvurusunda bulunmadan veya yatırımcıları bulmadan önce iş modelinizi cilalamanız gerekir. Ve ücretsiz yardım kaynaklarını göz ardı etmeyin, örneğin sektörde akıl hocaları edinin, ve onlardan yardım isteyin, sorularınızı sorun.

Eğer gerçek müşteri ihtiyacına yeni bir yaklaşım bularak ve bunun için kârlı bir iş kurarsanız başarı kaçınılmazdır. Bu yazılım şirketi olabilir, danışmanlık veya yatırım bankacılığı olabilir. Sağlam bir şirket kurmak için muhtemelen yıllarca sıkı çalışmak gerekebilir. Riskler yüksek olduğu için yeni kurulan şirketler genelde başarısız olur. Bunun için bir girişimcinin tüm becerilerine sahip olmanız lazım, azimli ve çalışkan olmazsanız başarısız olursunuz. Elbette çok çalışmaktan bahsetmiyorum, zeki çalışmak her zaman çok çalışmaktan iyidir.

2. Geleceği parlak olan startup’a katılın ve hisse senedi alın

blank

Eğer bir veya birden fazla şirketlerin sermaye pozisyonlarını biriktirebilirseniz, eğer şirket büyürse, ya da batmazsa veya büyük bir şirkete satılırsa ciddi bir sermaye kazancı fırsatı doğar. Startup’ların sadece çok az kısmı büyük sermaye kazançları gerçekleştirmede başarılı olur, yani oranlar iyi değildir. Her halükârda kendi yargınızı kullanarak hangi iş fikirlerinin ve hangi yönetim ekibinin başarılı olacağını sezebilirsiniz. Apple, Google ve Microsoft ilk çalışanları bu esasa göre milyarder oldular.

3. Bir serbest meslek uzmanı olarak yeteneklerinizden yararlanın

blank

Eğer pazarlanabilir beceri geliştirebilirseniz ve bağımsızlığınızı korursanız, ciddi ödüller elde edebilirsiniz. Spor yıldızları, yazarlar ve şovmenler bu şekilde zengin oluyorlar. Genelde serbest meslek uzmanı bir şirket için çalışandan daha fazla kazanç fırsatlarına sahiptir. Riskler de vardır. Fakat daima serbest meslek sahibi olursanız ve işi bırakırsanız maalesef nakit akışı da duracaktır. Çünkü para kazanmak için çalışmak zorundasınız, bu yüzden bir yandan çalışırken, diğer yandan kendi şirketinizi kurmaya başlamalısınız.

4. Gayrimenkul işi yapmak

blank

Peki gayrimenkul işi ile nasıl zengin olunur? Eskimiş ve onarıma ihtiyacı olan evleri onararak iyi fiyata satabilirsiniz, fakat bu işe girmek için para gerekir. Onarmayı planladığınız emlak için ipotek almak zordur, ama sahip olduğunuz evi teminat göstererek kredi alarak başlayabilirsiniz.

Lüks semtlerde onarıma ihtiyacı olan konutları arayın. Mülk satın almadan önce, yakındaki evlerin son satış fiyatlarını araştırabilirsiniz, evlerin piyasada ne kadar süre bulunduklarını da öğrenin, böylelikle satın almaya karar verdiğiniz emlak hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Başarılı gayrimenkul girişimcileri onardıkları evleri genellikle 30 – 60 gün içinde satarlar. Gayrimenkul hakkında kitaplar okumanızı öneririm.

Emlak satın alarak, sonra da geliştirip satmak önemli bir sermaye pozisyonunu oluşturmanın köklü bir yoludur. Önemli unsurlardan biri borç para alarak yatırımınızdan kaldıraç elde edebilirsiniz. Örneğin 200,000 dolar borç aldınız ve kendiniz de 50,000 dolar ekleyerek fiyatı 250,000 dolar olan emlak satın aldınız. Daha sonra bu emlakı geliştirerek 400,000 dolar gibi bir fiyata sattınız. Emlak değeri %60 arttı, fakat 50 bin dolarınız dört katına yükseldi. Elbette gayrimenkul işi de her iş gibi risklidir, doğru alanlarda doğru emlakları seçmeniz lazım ve onları zekice geliştirmek gerekir. Emlak piyasası dalgalanmadayken risk altındasınızdır. Ancak, bu yol uzun vadede servet biriktirmek için kanıtlanmış bir yoldur.

5. Hisse senedi portföyü oluşturun

blank

Borsa zengin olmanın yollarından olsa da aynı zamanda yoksul olmanın da yollarındandır. Maalesef birçok insan kolay para kazanma ve hızlıca zengin olma peşindedir. Kumarbazlar ve borsa yatırımcıları da böyledir. Borsada para kazanmak istiyorsanız Sherlock Holmes gibi zekanız olması gerekir. Aslında poker borsadan daha iyidir, ne de olsa kazanıp kazanmadığınızı kısa sürede öğrenirsiniz, borsada ise sabırla beklemeniz gerekir. Ayrıca poker şanstan daha çok zeka oyunudur. Borsada ise dolandırıcılar az değil.

Eğer uzun süre boyunca hisse senetlerine istikrarlı yatırımlar yapabiliyorsanız ve temettüler ile yeniden yatırım yaparsanız büyük servet elde edebilirsiniz. Elbette hisse senetleri yükseldiği gibi düşebilir de, küçük yatırımcılar portföyleri batarken cesaretlerini kaybederler. Fakat hisse senedi de gayrimenkul gibi uzun vadede iyi bir yatırımdır. Çoğu borsayı kumar olarak bilir, ancak bu işte zeki olanlar genelde kazanır, şanslılar da belki birkaç kere kazanabilir, ancak bilgisiz ve kendisini bu alanda geliştirmeyenler de daima kaybederler. Borsa sayesinde zengin olmak istiyorsanız, kendinizi bu alanda sürekli geliştirmeniz lazım, size Peter Lynch’in kitaplarını öneririm.

6. Kumar

blank

Burada poker oyunundan bahsetmek istiyorum. Az önce de söylediğim gibi poker her ne kadar şans oyunu olarak bilinse de daha çok zeka oyunudur. Eğer şans oyunu olsaydı başarılı kumarbazlar olmazdı. Ben gene de önermiyorum bu yolu. Unutmayın, ani zenginlik yoksulluktan daha tehlikelidir.

Piyango kazananları şanslılar, ancak poker ustaları zekidir. İkisi de çok riskli yoldur. Çünkü piyango kazananı genelde paranın nasıl çalıştığını bilmiyor, birkaç sene sonra borca batıyor. Peki poker ile nasıl zengin olunur diye sorarsanız, ya şansla ya da muazzam zeka ile. Poker ustası da karşı taraftakilerin yaptığı hile ile veya şanssızlık yüzünden kaybedebilir.

7. Ürün Oluşturmak

blank

Ürün oluşturmak ve lisanslamak ya da perakendeciler aracılığıyla satmak iyi fikrinizden para kazanmanın başka bir yoludur.

Ürünü oluşturan girişimcilerin, mucitlerin yaptıkları en büyük hatalardan biri de ürünleri için talep olup olmadığını tespit etmeden önce ürünlerini oluşturmalarıdır.

Merak etmeyin, ürün oluşturmak için bilim adamı veya mucit olmanıza gerek yok. Örneğin, kendi eğitim setlerinizi oluşturabilir ve müşterilere sunmak için satış web sayfası yapabilirsiniz, e-kitap yazabilir ve 15 – 20 liradan satabilirsiniz. Dijital ürünlerin en iyi yanı da hiç tükenmemeleridir.

8. Ev Sahibi Olmak

blank

Aslında az sayıda eviniz varsa ve kiraya vererek zengin olacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, en iyisi o sahip olduğunuz 2-3 tane evi satıp gayrimenkul işine girmektir. Kira geliri ile zengin olmak istiyorsanız apartmanlar kurabilirsiniz, ya da satın alıp onararak tüm daireleri kiraya verebilirsiniz, böylelikle ciddi miktarda para kazanmaya başlarsınız.

Her zaman büyük düşünmek gerekir, küçük düşünürseniz asla büyüyemezsiniz.

9. Kitap Yazmak

blank

Kitap yazmak da zengin olmanın yollarından biridir. Ama kitap yazarken sakın sadece para için yazmayın, yoksa başarılı olamazsınız. Kitabınızı diğer dillerde de çevirerek daha fazla satış yapabilirsiniz.