Tefeci Kimdir?

Para karşılığında borç para veren herkes kanunen tefeci olarak kabul edilir. Tefeciler fahiş faizler karşılığında acil para lazım diyen kişilerin çaresizliğini kullanarak paralarından para kazanırken ülkemizde tefecilik yapmak kanunen hapis ile cezalandırılan bir yasal suç olarak kabul edilmektedir. Ancak düşük kredi notu ya da kara listeye girmek gibi nedenlerle bankalardan kredi kullanamıyorum diyen kişiler mecbur kalarak tefecilere yönelmektedir. Zaten tefeciler günümüzde interneti etkin bir şekilde kullanarak “kredi kullanamıyorum” ya da “acil para lazım” şeklinde arama yapan kişilere ulaşarak para verme vaadinde bulunarak daha çok kişiye ulaşmayı başarmaktadır.

Tefeciler Kimlere Para Verir?

Tefeciler para vermek için genelde çok fazla şart aramazlar. Zaten kredi kullanabilecek şartlara sahip olan kişilerin bankaları kullanacağı göz önünde bulundurulursa bu durumda tefecilerden para almak isteyen kişiler genelde düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişilerdir. Ancak kara listede olanlara kredi verme konusunda tefecilerin bazıları da olumsuz davranmakta olup bu tip durumlarda genelde ipotek gösterilmesini istemekte ve ipotek karşılığı para vermeyi tercih etmektedirler.

Tefeciden Para Almak

Tefeciden para almak isteyen kişilerin öncelikle yakın çevrelerinde tefecilik yapanlar arasından en uygun faizi sunanın bulmaları gerekir. Tefecilerin her biri verdikleri para karşılığında farklı taleplerde bulunacağı için ulaşılan ilk tefeciden para alınmamalıdır. Genelde tefeciler senet karşılığında para vermekte olup tek seferde ödenecek borçlarda tek senet, taksitle ödenecek borç para için ise her ayın ödeme gününe denk gelen birden fazla senet imzalatılmaktadır. Burada önemli olan ödenen her senedin mutlaka alınmasıdır.

Tefeciden Nasıl Kurtulurum?

Tefeciden para alınmamasının önerilmesinin en önemli nedeni tefeciden para alma yöntemini tercih eden kişilerin bir süre sonra tefeciden kurtulmak için çareler aramaya başlamasıdır. Çünkü tefeciler çaresiz insanları hedef seçmekte, onlara ödeyemeyecekleri borçlar vererek sürekli faiz tahsil ederek ana borcu hiç azaltmayarak sömürmektedir. Zaten borcun ödenmemesi durumunda kişinin darp edilmesine kadar varan pek çok yasa dışı yöntemi tercih edebilen tefeciler kesinlikle uzak durulması kişilerdir. Özellikle de senet karşılığı para veren kişiler konusunda daha dikkatli olunmalı ve her senet ödemesinde kesinlikle fiziki olarak senet elden geri alınmalıdır.