Birikim ya da yatırım yapmak isteyenlerin belki de en zorlandığı konuların başında tasarruf geliyor. İçinde bulunduğumuz tüketim çağında tasarruf yapabilmek kabiliyet gerektiriyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların gelir ve gider arasında düzgün bir bağ kurabilmesi neredeyse imkansız. Son yıllarda Türkiye’de yaşam şartları giderek zorlaşıyor.

Hele bir de üzerine kira, kredi kartı, kredi gibi çeşitli ödemeleriniz olduğunda durum daha da zorlaşıyor. Böyle bir durumda tasarruf yapmak şöyle dursun, giderleri kontrol altında tutabilmek bile çok zorlaşıyor.

Peki, nasıl tasarruf yapılır?

Öncelikle tasarruf yapabilmek için gelir ve giderler arasında bir denge kurulması gerekiyor. Bunun için hazırlanan tabloları ya da uygulamaları kullanabilirsiniz. Böylece yaptığınız tüm harcamaları kontrol altında tutabilir, giderlerinizi daha kolay takip edebilirsiniz. Böyle bir uygulama ile tasarruf yapmanın da kolaylaştığını göreceksiniz. Tasarrufu kağıt üzerinde hallettikten sonra sıra uygulamaya geliyor.

Öncelikle küçük gibi görünen ama sizi ve bütçenizi olumsuz etkileyen harcamalar konusunda kısıtlama yapmanız gerekiyor. İşe mutfak masraflarından başlayabilirsiniz. Gereksiz harcamaların büyük bir bölümünü mutfak masrafları oluşturur. Markete gittiğinizde arabayı doldurarak eve dönmek, her seferinde fazladan ortalama 100 TL harcama yapmanıza neden olur. Tasarruf yapmak için market alışverişine bir liste yaparak çıkmanızı öneriyoruz. Böylece sadece ihtiyacınız olan malzemeleri alır, gereksiz harcamaları da kısıtlamış olursunuz.

Tasarruf’da Altın Noktalar

Tasarruf deyince ilk akla gelenlerden bir diğeri de elektrik, su, doğalgaz harcamaları oluyor. Gün boyunca fark etmeden o kadar çok su ve elektrik israf ediyoruz ki… Diş fırçalarken suyu açık bırakmak, duşta gereksiz oyalanmak, kullanılmayan elektronik eşyaların fişini çekmemek, kapatmamak, bulaşık ve çamaşır makinesini tam dolmadan çalıştırmak, kimse olmadığı halde kapanmayan elektrik düğmeleri, enerji tasarruflu olmayan lambalar ve bunun gibi birçok israf, tasarruf etmenizi ve birikim yapmanızı zorlaştırıyor.

Tüm bunlar konusunda daha dikkatli davrandığınızda; elektrik, su ve doğalgaz faturalarınızdan her ay ortalama 200 TL kar elde etmeniz mümkün. Buraya kadar baktığınızda, sadece biraz daha dikkatli davranarak her ay 300 TL kar ettiğinizi görebilirsiniz.

Gereksiz harcamalardan bir diğeri de işe giderken toplu taşıma yerine arabayı tercih etmektir. Toplu taşıma kullanıldığında ayda ortalama 150 TL tutacak ulaşım masraflarınız, araba tercih edildiğinde 300-400 TL’yi bulabiliyor. Bu da ulaşımdan da her ay ortalama 150 TL kar edebileceğiniz anlamına geliyor. Baktığınızda aylık tasarruf rakamınızı 450-500 TL’ye çıkarabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi kendinizi biraz sıktığınızda, gereksiz harcamalarınızı biraz azalttığınızda ve lüks harcamalarınızdan uzaklaştığınızda her ay ortalama 500 TL birikim yapabilirsiniz. Bu da yılda 6000 TL birikim yapabileceğiniz anlamına geliyor. Bu rakamı arttırmak da tabiki sizin elinizde. Her yıl bu rakamı biriktirdiğinizde, sadece 5 senede biraz tasarruf ile 30.000 TL tasarruf edebilirsiniz. Hem de kendinizi hiç zorlamadan, hayat standartlarınızı düşürmeden…