Günümüzde pek çok kişi yaşadığı maddi sıkıntıları çözmek ya da yeni eşyalar satın almak için kredi kullanmayı tercih etmektedir. Peki, “nasıl kredi alırım?” diyen kişilerin neler yapması gerekir?

İhtiyaç Kredisi Başvurusu

İhtiyaç kredisi kullanmak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki internetten ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için form doldurmaktır. İnternetten kredi başvurusu yapmak için bankaların internet siteleri üzerinden verilen linkleri tıklayarak açılan sayfada sizden istenilen bilgileri doldurmanız yeterli olacaktır.

Yine SMS kredi başvurusu için de bankaların internet siteleri üzerinden başvuruda bulunabileceğiniz numaralara kimlik numaranızı göndermeniz yeterlidir. Banka şubelerinden fiziki kredi başvurusunda bulunmak için ise kimlik belgeniz ve ihtiyaç kredisi evrakları ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Konut Kredisi Başvurusu

Konut kredisi ön onayı için internetten konut kredisi başvuru formu doldurabileceğiniz gibi aynı zamanda banka şubelerinden de konut kredisi başvuru evrakları ve satın almak istediğiniz konutun tapusu ile başvuruda bulunmanız da mümkündür. Ancak konut kredisi faiz oranları her bankada farklı olduğu için öncesinde mutlaka konut kredisi karşılaştırma işlemi yapılarak en uygun konut kredisi veren bankalar arasından seçimde bulunulması gerekir. Konut kredileri genelde uzun vadeli kullanıldıkları için faiz oranlarında yaşanan küçük farklar bile toplamda büyük farkların ödenmesine neden olabilmektedir.

 Taşıt Kredisi Başvurusu  

Satın almak istediğiniz araç için kredi desteğine ihtiyaç duyuyorsanız bu durumda araç kredisi kullanma imkanınız bulunmaktadır. Taşıt kredisi başvurusu ise satın alınmak istenen araca göre farklılıklar gösterebilmektedir. İkinci el araç satın almak isteyen kişiler ikinci el araç kredisi başvurusunda bulunurken sıfır araç satın almak isteyen kişiler ise sıfır araç kredisi başvurusunda bulunmalıdır.

Sıfır Araç Kredisi Başvurusu

Genelde bu tip kredilerde aracı satın alacağınız galeri kredi işlemlerine yardımcı olmaktadır. Bankaların sunduğu sıfır araç kredisi faiz oranları çok daha uygun olup kimliğiniz, aylık gelir belgeniz ve satın almak istediğiniz araca ait olan proforma faturanı ile bankalara şahsen başvuruda bulunarak sıfır araç kredisi başvuru formu doldurmanız mümkündür.

İkinci El Araç Kredisi Başvurusu

İkinci el araç satışları için kredi kullanmak isteyen kişilere sunulan ikinci el araç kredileri için yaş sınırı uygulanmakta olup genelde bankalar en fazla 5 yaşa kadar olan araçlar için kredi başvurusunda bulunma imkanı sunmaktadır. İkinci el araç kredisi başvuru evrakları olarak ise diğer evraklara ek olarak aracın ruhsatı ve satıcı ile alıcı arasındaki noter onaylı satış sözleşmesi istenmektedir.