Ev sahibi olmak isteyen kişilerin desteklenmesi amacı ile geliştirilen konut kredisi paketleri sayesinde belirli oranda peşinatı olan kişilere kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sunulmaktadır. Peki, ” nasıl konut kredisi alabilirim? ” diye soranların yapmaları gerekenler nelerdir?

Öncelikle konut kredisi şartları arasında yer alan şartları taşıdığınızdan emin olmanız gerekir. Bunlar bankalar tarafından farklılıklar göstermekle beraber her bankada aranan ortak şartlar kişinin reşit olması, aylık belgelenebilir düzenli bir gelire sahip olması ve bu gelir tutarının kullanmak istediği kredi tutarının iki katı kadar olmasıdır. Ancak bu gelir tutarı temel alınırken diğer kredilerden farklı olarak aynı konutta ikamet eden eş ve çocuğun geliri de hesaplamaya dahil edilebilir.

Yine buna ek olarak kredi kullanmak istiyorum diyen kişinin yaşı ile kullanmak istediği konut kredisi vadesi toplamı 60 yaş sınırını aşmamalıdır. Buna konut kredisi yaş sınırı da denmekte olup örnek vermek gerekirse kişi 52 yaşında ise en fazla 8 yıl vadeli konut kredisi kullanma hakkına sahiptir. Konuta ilişkin şartlar ise tapusunun ve iskanın bulunması ve 25 yıldan daha eski olmamasıdır.

Bu şartları taşıyan kişiler satın almak istedikleri konut tapusu ve kimlik ve gelir belgeleri ile banka şubeleri üzerinden konut kredisi başvuru formu doldurabilmektedir. Banka bu başvuru formunu inceledikten sonra uygun bulursa konut kredisi onayı vererek krediyi kullandırır.

Ayrıca konut kredisi kullanmayı düşünüyorsanız aşağıdaki yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz

kredi kullanmadan önce mutlaka bu yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.