Günümüzde gerek yapılan reklamlar gerekse de Türk aile yapısının büyük bir hızla dejenere edilmesi ne yazık ki pek çok kişinin para biriktirme alışkanlığını tamamen yitirmesine neden olmuş durumda. Özellikle de bankalar tarafından kolay kredi kullanımına olanak sağlanması insanların para biriktirerek bir şeylere sahip olmak yerine kredi kullanarak alışveriş yapmalarına neden olduğu için para biriktirme alışkanlıkları giderek yok olmaktadır.

Oysaki kişinin gelecekte daha iyi koşullar altında yaşaması ya da ani bir şekilde acil para ihtiyacı duyması durumunda elinin altında sürekli bir nakit parasının bulunması yapmış olduğu birikimlere bağlıdır. Günümüzde kolay para biriktirmek için sunulan pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bazıları bankalar tarafından sunulurken bazıları da kişinin kendi çabalarına bağlıdır.

Genelde orta gelire sahip ailelerin en çok tercih ettiği para biriktirme yöntemi çeyrek altın alarak kenara koymaktır. Her ay biriktirilen paralar ile alınan altınlar zamanla hem birikim oluşmasını sağlamakta hem de bir süre sonra altının da değer kazanması ile yatırımın daha da büyümesi söz konusu olmaktadır. Burada para biriktirmek için dikkat edilmesi gereken nokta zaruri ihtiyaçların karşılanması, zaruri olmayan ihtiyaçların ise ertelenerek daha fazla para biriktirilmesini sağlamaktır.

Bankalar tarafından sunulan para biriktirme seçenekleri de oldukça caziptir. Özellikle de çocuklar için geliştirilen kumbara hesabı gibi seçenekler çocuğunun geleceğine yatırım yapmak isteyen ailelere düşük tutarlarla para biriktirme avantajı sunmaktadır. Hayat sigortası ya da emeklilik fonu hesapları sunan sigorta şirketleri de istenildiği anda sistemden çıkma imkanı sunması nedeni ile birikim yapılmasını sağlar.