“Modern Pazarlama ile İşinizi Büyütme” adlı eğitim kursun 4. bölümüne geçiş yapıyoruz, bu bölüm ise pazarlama eylemleri ile ilgilidir. Daha fazla ürün veya hizmet satan başlıkları, içerikleri ve tasarımları oluşturmayı öğreneceğiz. Hadi başlayalım o zaman.

Bu 10. derste potansiyel müşterileri müşteriye dönüştüren başlık formülleri ile ilgi çekici başlıklar oluşturmayı öğreneceğiz.

Başlığınız reklamınızdır. İnsanlar okuyacakları şeylerin başlıklarına göz atarlar. Eğer başlık ilgi çekici değilse içerik de okunmaz. Başlığınız reklamınızdır, bu yüzden etkili başlık oluşturmak için tüm dikkatinizi verin. İnsanlar reklamların içeriklerini başlıklarıyla yargılarlar. Tasarlanan çoğu reklamların göze çarpan başlıkları yoktur, bu da çok ciddi bir hatadır.

Başlığınız çok önemlidir, bu yüzden mükemmel başlık oluşturmak için elinizden gelenini yapın. Başlıklar reklamları ve pazarlamayı oluşturur ya da mahveder. İçerik yazmak için ayırdığınız zaman kadar başlıkları, alt başlıkları ve maddeleri yazmak için de çok zaman harcamalısınız.

Biz insanlar çok çalışırız, çok fazla iletişimler kurarız, sık sık dikkatimiz dağılır. Bize değer katacak şeylerin olup olmadığını öğrenmek için sürekli hızlıca tararız. Örneğin, dergilerde, gazetelerde, web sitelerde içeriği okumadan önce başlığa bakarız, eğer ilgimizi çekmiyorsa es geçeriz. İşte bu yüzden reklamınızın başlığını, web sitenizin, videonuzun, veya satış metninizin başlığını ilgi çekici bir şekilde oluşturun.

Bu kural sadece yazılı içeriklerde geçerli değil, aynı zamanda pazarlama konuşması yaparken, potansiyel müşterileri ikna etmeye çalışırken ilk cümlelerinizin karşınızdakilerin ilgisini çektiğinden emin olmalısınız, yoksa kolay kolay ikna edemezsiniz, çünkü potansiyel müşterinin daha ilk birkaç saniyede dikkati dağılır. Aynı zamanda şunu da unutmamalısınız, başlık yazarları içerik yazarlarından farklıdır. Örneğin, dergilerde, gazetelerde veya önemli haber sitelerinde manşetleri yazanlar makaleleri yazan kişilerden farklıdır, ayrıca başlık yazarları makale yazarlarından çok daha fazla maaş alırlar. İşte bu yüzden başlıkları firmanızda çalışan makale yazarına, veya herhangi bir çalışana hazırlatmayın, ya oturup saatlerce veya günlerce, haftalarca düşünerek, araştırarak kendiniz hazırlayın ya da bütçeniz müsaitse bu işi başarılı bir reklam firmasına teslim edebilirsiniz.

Yüksek duygusal değerli kelimeleri ve ifadeleri kullanın.

Bazı kelimeler ve ifadeler diğerlerinden daha güçlü bir şekilde duyguyu tetikler.

Örneğin, “avukat” kelimesi “hukukçu” kelimesinden daha güçlü bir şekilde duyguyu tetikler, “yağ” kelimesi “fazla kilo” kelimesinden daha duygusal bir tepki tetikler.

Müşterilerinizle etkileşim kurarken, onlara satış konuşması yaparken, onlara hizmet verirken onları dinlemeniz çok önemlidir, kullandıkları sözcükleri dikkatle dinleyin daha sonra da bu belirli duygusal değerli kelimeleri reklamlarınızda ve pazarlamanızda kullanabilirsiniz. Şimdiden bu yüksek duygusal kelimeleri ve ifadeleri not almaya başlayabilirsiniz, daha önce müşterilerinizle konuşurken en çok hangi belirli yüksek duygusal kelimeleri kullanıyorlardı, hatırlayın.

Başlığınızda sonuç, yarar ya da çözüm vaat edin.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, insanlar sonuçlarla, yararlarla ve çözümlerle motive olurlar. Başlıklarınızda bu anahtar motivasyon kaynaklarını kullanın. Ayrıca iyi şeyleri sonraya saklamak istemezsiniz, çünkü insanların pek fazla zamanı yok. Şarkıcılar bile albüm oluştururken en iyi şarkılarını ilk sıralarda listelerler. Belki siz de dikkat etmişsinizdir.

İşe yaramış en meşhur başlıklardan birkaç örnek verelim.

“Düşün ve Zengin Ol” – Bu Napoleon Hill’in en çok satan kitabıdır. Napoleon Hill, kişisel-başarı yayın türünün ilk yazarlarındandır. 25 yıllık araştırması sonucunda yazdığı bu muhteşem kitabın 70 milyon adet satılmasının en büyük sebeplerinden biri de bu etkileyici başlıktır.

“Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız?” – Bu da Gary Vaynerchuk’un kitaplarından biridir. Bu başlık sadece iş adamlarına hitap etmek yerine herkese, girişimcilere ve girişimci olmak isteyen herkese hitap ediyor.

Ve yine, başarılı iş adamı ve hisse senedi yatırımcısı olan Peter Lynch’in borsa ile ilgili kitaplarından biri, “Borsayı Yenmek”. Peter Lynch, bu kitapta “Borsa eğitimi” veya “Borsa nasıl oynanır” gibi vasat ve sıkıcı başlık kullansaydı muhtemelen çok az kişi satın alırdı. İnsanların egolarını küçümsememeliyiz, insanlar doğal olarak kolay motive olan varlıklardır.

“İknanın Psikolojisi” – Bu da Robert Cialdini’nin kitabıdır. Doktor Robert Cialdini bu kitaba “İnsanları nasıl ikna edersiniz?” veya “Müşterileri ikna edin.” gibi sıradan bir başlık koyabilirdi, fakat insanlar kanıt ister her zaman, bu yüzden “psikoloji” kelimesini kullanarak da psikoloji konusunda uzman olduğunu kanıtlamıştır.

“Backlink ile 11 Adımda Google’da ilk 10 sıraya yükselme” – Bu da benim SEOefsanesi.com’da yazdığım en çok okunan içeriktir. 40 binden fazla kişi okumuştur. SEO yani arama motoru optimizasyonu ile uğraşan herkes anahtar kelimelerde Google’da ilk sayfaya yükselmek ister. Fakat çoğu yükselemez. İşte bu yüzden bu insanlara yardımcı olmak için bu içeriği hazırlamıştım.

Siz de içeriklerinizde, reklamlarınızda başlıkları ve metinleri oluşturmak için önce dikkatlice düşünün. 4-5 saniyede bulduğunuz ilk fikri hemen kullanmaya kalkmayın. Sizin için iyi olan şey müşteriler için uygun olmayabilir. Kendinizi müşterilerin yerine koyun her zaman.

Başlığınızı pazarlamanızın her bir parçasıyla birleştirin.

En büyük “pazarlama hataları” başlıkların, mesajların, tekliflerin hizalama hatalarından kaynaklanır. Müşterinize vermek istediğiniz mesajı düşünün, daha sonra da başlığınızı ona göre ayarlayın. Pazarlamanızın tüm parçalarının birbirine bağlı ve uyumlu olduğundan emin olun.

O zaman güçlü başlık formülleri ile ilgili alıştırma yapalım.

Çok etkili pazarlama silahı olan güçlü başlıkları oluşturmayı öğrenelim.

Öncelikle, eğer güçlü duygusal motivasyon araçları olan ürün veya hizmetinizle ilgili etkili terimleri not almadıysanız not defterinize yazmaya başlayın. Daha sonra sunduğunuz ürün veya hizmwetinizin yararlarını listeleyin. Ve son olarak da aşağıda gördüğünüz formülleri kullanarak başlığınızın en az 10 varyasonunu oluşturun – bu başlıklar potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekecektir.

  • Sonuç veya yarar odaklı bir başlık için şu formülü kullanabilirsiniz:

[Risk Olmadan] [Hızlıca] Nasıl [Sonuç] Elde Edilebilir?

Yani, örnek vermek gerekirse:

“Bu Basit, Garantili Sistemle 90 Günde Tüm Borçlardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?”

Bu başlık “borcunuzu taksitlendiriyoruz” gibi şüphe içeren başlıklardan çok daha etkilidir.

  • Dert Odaklı başlığın formülüne bakalım:

[Fazla Acı Çekmeden/Zahmetsizce] Nasıl [Spesifik Dertten Kurtulunur] ?

Bu formüle örnek bir başlık:

“Fazla Egzersiz Yapmadan İdeal Vücuda Nasıl Kavuşabilirsiniz?”

Ve bu başlık da “fazla kilonuzdan kurtulun” gibi klişe başlıklardan çok daha etkilidir.

  • Durum Odaklı başlığın formülü ise:

Eğer [Ciddi Bir Problem Varsa] [Kabus Gerçek Olabilir]

Örnek olarak:

“Eğer Sık Sık Burnunuz Kanıyorsa Beyin Tümörü Olabilirsiniz.”

  • Eylem Odaklı:

[Spesifik Bir Problem Varsa] Ne Yapılmalı?

Örneğin:

“Bebeğiniz Sürekli Ağlıyorsa Ne Yapmalısınız?”

  • Müşteri Odaklı:

[Bir Durumda] [Müşteri Tanımı] En Çok Yaptığı 10 Hata

Örneğin:

“E-Ticaret Sitesi Kurarken Girişimcilerin Sıkça Yaptığı 10 Hata.”

  • Yaklaşım Odaklı:

Neden [Sağduyulu Yaklaşım] İşe Yaramıyor.

Bir örnek verelim hemen:

“Neden Reklama Yaptığınız Yatırımın Dönüşü Yok?”

  • Sihirli başlık formülünü inceleyelim:

[Problem] Nasıl [Yarara Çevrilebilir] ?

Kredi Kartınızla Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Eski Bilgisayarınızı Çok Az Masrafla Nasıl Güçlendirebilirsiniz?

Bu formülleri ve örnekleri kullanarak kendi başlıklarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.