Müşteri Numaramı Nasıl Öğrenirim?

Müşteri numaranızı öğrenmek çoğu zaman zor bir hâle gelebilir. Müşteri numaranız kartınızın üstünde yazmayabilir. Bu yüzden nasıl öğreneceğinizi bilemeyebilirsiniz. Müşteri numaranıza nasıl ulaşacağınızı öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun.

Müşteri numarası, kredi kartınız ya da bankada bir hesabınız varsa bankanızın bunlara istinaden size verdiği numaradır. Müşteri numaranızı bulmak çoğu zaman bir eziyete dönüşebilir. Kartın her yerine bakmanıza rağmen müşteri numaranızı bulamayabilirsiniz.

Kart numaranızın ilk hanelerini ve son hanelerini müşteri numaranız zannederek tuşlayabilirsiniz. Ancak kart numaranızın müşteri numaranızla bir ilgisi yoktur. Üstelik biri size para gönderecekse ve sizi arayıp sizden müşteri numaranızı söylemenizi istemişse bu durum çok sıkıntılı bir hâl alabilmektedir.

Müşteri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Yazımızın devamında hangi kartlarda müşteri numarasının yazılı olduğunu ve bu numaranın kartın neresinde yazılı olduğunu açıklayacağız. Ayrıca kredi kartınızda ya da banka kartınızda müşteri numarasının yazılı olmadığı durumlarda müşteri numaranıza nasıl ulaşabileceğiniz hakkında size bilgi vereceğiz. Yani bu yazıyı okuduğunuzda müşteri numaranızı mutlaka öğreneceksiniz.

Müşteri numaranız banka hesap kartınızda ya da kredi kartınızda yazmayabilir. Hatta çoğu banka kartında ve kredi kartında müşteri numarası yazılı değildir. Bilmeniz gereken şey şudur: Türkiye’de mevcut Visa kredi kartlarında ve MasterCard kredi kartlarında müşteri numarası yazmaz.

Müşteri numarası yazılı olan kredi kartları American Express ve Discover kartlarıdır. Bu kartlarda müşteri numarası kredi kartı numarasının altında yazılıdır. Kredi kartınızın ön yüzünde yazılı olan 16 haneli numara kredi kartınızın numarasıdır. Arkasına yazan numara ise güvenlik kodudur. Bu durumda müşteri numaranızı öğrenmek için internet bankacılığını kullanabilirsiniz.

American Express ve Discover kartlarında kart bilgileri, müşteri bilgileri, ayarlar ya da buna benzer kısımlarda müşteri numaranız yazılı olabilir. Tüm bu yöntemleri uygulamanıza rağmen müşteri numaranıza ulaşamazsanız bankanızın çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisinden yardım isteyebilirsiniz.

Banka Kartında Müşteri Numarası Nasıl Bulunur?

Banka kartınızda müşteri numaranızı bulmak için izleyebileceğiniz yöntemler vardır. Öncelikle banka kartlarının bazılarında müşteri numarası yazılı iken bazılarında numara yazılı olmadığını bilmelisiniz. Örneğin Vakıfbank ya da Ziraat Bankası hesap kartınız varsa bu kartlarda müşteri numarası açık bir şekilde yazılıdır. Ancak Garanti Bankası, Halkbank ve İş Bankası hesap kartlarında müşteri numarası açık bir şekilde belirtilmemiştir.

Banka hesap kartınızın ön yüzünde bulunan numaralardan müşteri numaranızı çıkarabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için banka kartınızın ön yüzüne bakmalısınız. Ön yüzünde 16 haneli kart numaranızı göreceksiniz. Bu numaranın altında 11 haneli bir numara daha göreceksiniz. İşte bu numaranın içinde sizin müşteri numaranız saklıdır.

Banka numaranızda numaranın ilk dört hanesi şube kodu, kalan yedi haneli numara ise müşteri numaranızdır. Eğer tüm bu yöntemleri uygulamanıza rağmen müşteri numaranıza ulaşamadıysanız bu durumda internet bankacılığını kullanarak müşteri numaranızı görebilirsiniz. İnternet bankacılığında vadesiz hesabınızı seçerek bu hesabınızın detaylarına ulaşabilirsiniz. Ya da müşteri bilgileri ve benzeri menüler de müşteri numaranızın yazılı olabileceği yerlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.