Mortgage sözlükte yazan anlamı ile tutulu satış demektir. Gerçek anlam olarak bir gayrimenkul ya da taşınmazın sahibi olan kişi ya da kurumdan belirli koşullar şartı ile başka bir kişi ya da kuruluşa geçmesi yöntemidir. Bu kısa ama öz olan sözlük anlamındaMortgage Sistemi Nasıl İşler? Sorusunu Yanıtlamaya Yetmektedir. Sözlük Anlamındandaha fazlasını sizin için araştırdık.

Mortgage İşleyiş Aşamaları Nelerdir?

Mortgage sistemini kullanarak ev sahibi olmak istiyorsanız, ilk işlem olarak almak istediğiniz evi belirlemeniz gerekmektedir. Ancak bulduğunuz evi satın alabilmek için almaya karar verdiğiniz evin imara uygun olması gerekir. İmar yönetmeliğine uygun evi bulduktan sonra bağlı bulunduğunuz bankaya gidip evi satın almak için para talep etmeniz gerekecektir.

Eğer banka seçtiğiniz evi araştırdıktan sonra satın almaya uygun görürse, ev için gerekli olan kredi isteğinizi onaylayıp size kredinizi teslim edecektir. Eğer ki elinizde hiç paranız yok ise bu sistemin otomatik olarak dışında kalacaksınız. Sistemden yararlanmak için bankanın bir diğer şartı da evin değerinin %25’ini sizin yatırmanızdır.

Örneğin 100 bin TL’lik bir evi bu sistemle almak istiyorsanız 25 bin TL’sini yatırmanız gerekmektedir. Kafamızı meşgul eden, mortgage sistemi nasıl işler?Sorusunun cevabını tam olarak şu şekilde verebiliriz. Mortgage sistemi kısaca siz bankaya başvuru yaptığınız zaman, sizden belirli şartları sağlamanızı ister ve bu şartları sağladığınız takdirde, Evi sizin için satın alır ve mülkiyetini size devir eder. Lakin mülkiyeti size devir ettikten sonra banka kendilerine olan borcunuz karşılığında evinizi ipotek eder.

Mortgage Sistemi İle Aldığımız Evin Bankaya Ödemeleri Nasıl Olur?

Mortgage sistemi ile evinizi almadan önce bankaya başvuru aşamasında bankada bulunan müşteri temsilcileri ile banka sisteminin izin verdiği kadarı ile vadeye bölünür, evi üstünüze aldıktan sonra önceden belirlenen vade süresinin sonuna kadar bankaya olan borcun kapatılması gerekir. Kısacası mortgage sistemi nasıl işler? Sorusuna elinizde beğendiğiniz evin %25’i kadar nakidiniz varsa gönül rahatlığı ile bu sisteme dâhil olabilirsiniz cevabını verebiliriz.

Evi Aldıktan Sonra Banka Başka Bir Talepte Bulunur Mu?

Bu sistemi kullanarak evinizi aldıktan sonra, banka sizden aldığınız dair için sadece deprem sigortası yaptırmanızı isteyecektir. Bankalar borcunuzu ödemeniz konusunda her konuda olduğu gibi, mortgage ödemesi konusunda da titiz davranacaktır. Kişi eğer bankaya olan borcunu iki ay ardı ardına ödemezse banka gayrimenkulü elinden çıkartmak durumunda kalacaktır