İçindekiler

Mortgage kredi ön onayı, mortgage kredisi alabileceğinize dair bir ön onaydır. Yani banka sizin kredi notunuzu ve gelir durumunuzu inceleyerek kredi alıp alamayacağınıza dair bir olasılık vermektedir. Mortgage kredi ön onayı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için yazımıza göz atın.

Mortgage kredi ön onayı mortgage kredisi almak için bankaya başvuru yaptığınız zaman genellikle cep telefonunuza SMS ile gönderilen bir ön onay mesajıdır. Bu mesaj, sizin kredi notunuzun ve gelir durumunuzun incelendiği ancak şubeye belirli evraklar bırakmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Yani kredi alabilime ihtimaliniz var ve ancak birkaç inceleme daha yapılması gerekmekte. Mortgage kredi ön onayı aldığınız zaman kredinizin çıkacağına kesin gözle bakamazsınız. Çoğu zaman mortgage kredi ön onayı çıktıktan sonra bile kredi çıkmayabilmektedir.

Bankacılık işlemlerinin yapılması son zamanlarda çok kolay hâle gelmiştir. Artık internet bankacılığı üzerinden, mobil bankacılık uygulaması üzerinden ve hatta cep telefonunuzdan gönderdiğiniz bir SMS ile kredi başvurusu yapmanız mümkün olmaktadır. İşte bu şekilde gerçekleştirdiğiniz bir mortgage kredisi başvurusuna bankalar ön onay vererek sizi şubeye çağırabilmektedirler.

Sms ile Kredi Başvurusu

İnternet üzerinden, mobil uygulama üzerinden ya da SMS ile yaptığınız bir kredi başvurusuna bankalar hemen onay vermezler; ancak ön onay verirler. Siz kredi başvurusu yaptığınız zaman bankalar öncelikle kredi notunuzu incelerler, risk raporunuza bakarlar ve gelir durumunuza bakarlar. Eğer bu bilgileriniz başvurduğunuz krediyi almanıza uygunsa bankalar size ön onay verir. Mortgage kredi ön onayı işte bu incelemelerin yapılması sonucunda verilmektedir.

Ayrıca sizin mortgage kredisi almak istediğiniz evin de mortgage kredisi almaya uygun olup olmadığına bakılabilir. Kredinize ön onay verildiğini öğrendiğinizde gerekli tüm evrakları toplamanız, yanınıza almanız ve banka şubesini ziyaret etmeniz gerekir. Banka şubesini ziyaret ettiğinizde gelir belgeniz, mortgage kredisi almak istediğiniz evin tapusu ve diğer tüm evraklar yanınızda olmalıdır. Bu aşamadan sonra banka sizin evraklarınızı inceleyecek, yaşınıza ve iş yerinizdeki çalışma süresine bakacaktır.

Ön Onay Nedir ?

Mortgage kredi ön onayı, kredi başvurusu yapan kişinin genellikle cep telefonuna SMS ile gönderilir. Bu yüzden SMS geldiği gün evraklarınızı götürmeniz kredinizin daha hızlı çıkmasını sağlayacaktır. Evraklarınızı götürdüğünüzde mortgage kredisi almak istediğiniz evin ekspertiz raporu çıkarılır. Söz konusu eve ne kadar kredi çıktığını öğrenir, bankanın size sunduğu faiz oranları ile vade seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Mortgage kredi başvurusunu şubeye gitmeden internet kanalları üzerinden yaptığınızda size ön onay veren taraf aslında kişi değildir; sistemdir. Sistem sizin kredi notunuza, gelirinize ve talep ettiğiniz kredi tutarına bakar. Belirli kıstaslar üzerinden size ön onay SMS’i gönderir.

Kredi Neden Onaylanmaz ?

Banka şubesine gerekli belgelerle gittiğinizde kredinizin onaylanmama ihtimalinin olmasının nedeni budur. Bana yetkilileri risk raporunuza baktığında bir açıdan risk görebilir ve size mortgage kredisi vermeyebilir. Bu tamamen bankanın son inceleme işlemlerine bağlıdır. Bu yüzden ön onay aldığınızda kredinin çıkacağına kesin gözle bakmamanız gerekir.