MoneyGram Nedir?

Dünyanın farklı ülkelerine sadece dakikalar içerisinde para gönderme ve para alma işlemlerinin yapılmasını sağlayan özel para gönderme servisine MoneyGram ismi verilmektedir. Sistemin diğer yurt dışı para gönderme yöntemleri ile arasındaki en büyük fark en geç 10 dakika içerisinde başka bir ülkeye para gönderebilmesi ya da başka bir ülkeden gönderilen paranın alınmasını sağlamasıdır. Bunu sağlayabilmek adına dünyanın dört bir yanında anlaşmalı bankalar ile çalışır. Ülkemizde de moneygram anlaşmalı 3 banka bulunmakta olup bu bankaların işlem için aldıkları ücret farklılıklar gösterebilmektedir.

MoneyGram Olan Bankalar Hangileridir?

Türkiye’de anlaşmalı moneygram gönderen bankalar sadece 3 tanedir. Bunlardan ilki Denizbank moneygram hizmetidir. Bu bankayı öne çıkaran ise aldığı düşük komisyondur. Diğer bankalar ile kıyaslandığında Denizbank moneygram komisyon ücreti daha düşüktür. Bir başka moneygram olan banka ise Bank Asya’dır.

Ülkemizde bu hizmeti sunan bir diğer banka ise Kuveyt Türk’tür. Kuveyt Türk moneygram komisyon olarak 100 dolara kadar sadece 12 lira tahsil ederken 100 euro göndermek isteyen kişilerden de aynı ücreti talep etmektedir. Başka ülkelere TL göndermek isteyen kişilerden ise 240 liraya kadar olan gönderiler için sadece 29 lira moneygram komisyonu talep edilmektedir.

  • Denizbank
  • Bank Asya
  • Kuveyt Türk

MoneyGram Ücretleri Ne Kadar?

MoneyGram ücretleri paranın gönderileceği bankaya göre değişmektedir. Yani her bankanın MoneyGram komisyon ücretleri paranın gönderileceği bankaya göre farklılıklar gösterebilmektedir. MoneyGram olan bankalar arasında yer alan Kuveyt Türk MoneyGram gönderim ücretleri gönderilen para türüne ve para miktarına bağlı olarak belirlenmektedir.

Örnek vermek gerekirse yabancı para göndermek isteyen kişiler için ilk sınır 100 olarak belirlenmiş olup 100 dolar ya da 100 euro’ya kadar olan para gönderileri için sadece 12 lira ücret talep edilmektedir. TL para gönderileri için ise sınır 249 lira olarak belirlenmiş olup bu tutara kadar olan gönderiler için 29 lira moneygram masrafı tahsil edilmektedir.