Bu “Modern Pazarlama ile İşinizi Büyütün” adlı eğitim kursunda ürün veya hizmetlerinizi başarıyla pazarlamayı ve yeni müşteriler kazanmayı öğreneceksiniz. Bu kursu satış ve pazarlamada oldukça başarılı olan SEO yani arama motoru optimizasyonu işini kurmam sonucunda oluşturdum.

Yıllardır birçok firmalara SEO hizmeti sunarak web sitelerinden elde ettikleri gelirlerini artırmaya yardım ettim, aynı zamanda firmalara ve girişimcilere SEO ve dijital pazarlama eğitimleri verdim. Ve birçok şirketin pazarlamada yaptıkları hataları gördüm. Tabi yapılan bu ciddi hatalar yüzünden bu şirketler çok para kaybediyordu. Bunun sonucunda hem pazarlama hem de işinizi büyütme hakkında geniş kapsamlı bilgileri içeren bu kursu hazırladım.

Bir şirketin başarılı olabilmesinin sırrı geleneksellikten uzak pazarlamadır. Eğer pazarlamayı öğrenmezseniz ve başarılı bir pazarlamacı olmazsanız şirketinizin hayatta kalma ihtimali çok düşük olur.

Bu ayrıntılı kursta size hem zihinsel, hem duygusal, hem de fiziksel yönden pazarlamaya çeşitli yaklaşımları öğreteceğim.

Eğer anlatacağım bu teknikleri, bu yaklaşımları benimserseniz ve bunları işinizde kullanırsanız istediğiniz sonucu elde edersiniz, satışlarınızı, müşterilerinizi ve gelirinizi artırırsınız, tanışmak ve birlikte çalışmak istediğiniz iş adamlarıyla ve profesyonellerle bağlantılar kurarsınız, ve işinizde çok daha fazla güç ve etki yaratırsınız.

Öte yandan, eğer bu eğitimi atlarsanız ve profesyonel başarılı pazarlamacı olmayı öğrenmezseniz işteki başarı şansınız göreceli olarak azalır.

Çoğu şirketler başarısız olur, bu bir gerçektir. Yaklaşık olarak şirketlerin yüzde sekseni ilk 5 yıl içinde başarısız olur ve diğer kalanların yüzde sekseni bir sonraki 5 yıl içinde başarısız olur. Ve kalanların yüzde sekseni de sonraki 5 yıl içinde başarısız olur. Böylece yüzde sekseni ilk 5 yıl içinde başarısız olur, ve yaklaşık yüzde doksan altısı ilk 10 yıl içinde ve yaklaşık yüzde 99’u da ilk 15 yıl içinde başarısız olur.

Bu başarısızlıkların büyük bir kısmının girişimcilerin, işyeri sahiplerinin, kurucuların pazarlamayı öğrenmediklerinden ve pazarlama konusunda kendilerini geliştirmediklerinden kaynaklandığını tahmin etmek zor değil.

Neden pazarlamayı öğrenmek gerekir?

Çok önemli 4 sebepten ve başarılı pazarlamanın anahtarlarından bahsedeyim. Pazarlamada başarılı olmak istiyorsanız ne yaptığınızı bilmeniz gerek. Uygulanması gereken pazarlama eylemlerini bilmeniz lazım. Reklamları tasarlamayı, kelimeleri kullanmayı, ürün veya hizmetinizi adlandırmanın yollarını bilmeniz gerekir. Ne yapacağınızı bilmek için öncelikle pazarlama stratejisini anlamanız lazım. Reklamlar, satış videoları, satış mektupları, web siteleri gibi pazarlamanın çeşitli unsurlarının nasıl birbirine uygun olacağını anlamanız gerekiyor.

Stratejiyi anlamak için pazarlama psikolojisini anlamanız lazım. İnsanın psikolojik ve duygusal sisteminin nasıl çalıştığını ve nasıl ve neden diğerlerini satın almak yerine belirli şeyleri satın almaya karar verdiğimizi anlamamız lazım.

Pazarlama psikolojisini anlamak için pazarlamanın işe nasıl uygulanacağını anlamanız gerekir. Bu da pazarlamada işlerin nasıl döndüğünü düşünmenin yeni yoludur. Bu bize iş dünyasına ve insanlara yeni yoldan bakmamızı ve bu pazarlama dünyasında başarıya ulaşmamızı sağlar.

Bu yüzden pazarlama düşünce yapılarını öğrenmemiz gerekiyor, böylece pazarlama psikolojisini anlayabiliriz, pazarlama stratejisini oluşturabiliriz, satış yapmak için pazarlama eylemlerini uygulayabiliriz. Ve böylece işimizde ve hayatımızda başarıya ulaşmamız için gereken parayı kazanabiliriz.

Bu kursun ilk bölümünde pazarlama zihniyetini öğreneceğiz. Pazarlamanın işe nasıl uygulanacağını, neden pazarlamayı öğrenmemiz gerektiğini ve pazarlamada başarıya ulaşmayı, bütün bunların nasıl çalıştığını öğreneceğiz.

İkinci bölümde de pazarlama psikolojisini yani insanın psikolojik ve duygusal sisteminin nasıl çalıştığını ve nasıl ve neden diğerlerini satın almak yerine belirli şeyleri satın almaya karar verdiğimizi öğreneceğiz. Ve özellikle bir şeye çok ihtiyacımız olduğunda nasıl farklı kararlar verdiğimizin yapısını öğreneceğiz. Çünkü bu bilgi bize ürün veya hizmetleri ihtiyacı olan insanlara satmamıza yardım eder.

Üçüncü bölümde pazarlama stratejilerini yani reklamlar, satış videoları, satış mektupları, web siteleri gibi satış ve pazarlamanın çeşitli unsurlarının nasıl birbirine uygun şekilde çalışacağını öğreneceğiz. Böylece otomatik yol ile çalışan satış ve pazarlama sistemlerini oluşturmak için ne inşa edeceğimizi ve herşeyin birlikte nasıl çalıştığını anlayabiliriz.

Ve dördüncü bölümde de uygulamamız gereken belirli pazarlama eylemlerini öğreneceğiz. İnsanların dikkatini çekmek için ve onlardan yanıt almak için reklamları oluşturmayı, insanların ürün veya hizmetimizle ilgilenmeleri için en güçlü duygusal kelimeleri ve ifadeleri kullanarak başlıkları ve metinleri yazmayı öğreneceğiz. Böylece iyi kazanç elde edebiliriz, gelirimizi artırabiliriz ve işimizde başarılı olabiliriz.

Yani, formül pazarlama düşünce yapıları, pazarlama psikolojisi, pazarlama stratejisi ve pazarlama eylemleri. Eğer bu 4 ilkeyi sırasıyla öğrenirseniz, oluşturduğunuz herhangi ürün veya hizmetinizi satmak için çok güçlü reklamları, satış ve pazarlama gereçlerini oluşturmak için özel bilgiye, araçlara ve güce sahip olacaksınız.

Az önce de bahsettiğim gibi, bu program dört bölümden oluşuyor, pazarlama düşünce yapıları, pazarlama psikolojisi, pazarlama stratejisi ve pazarlama eylemleri. Ve tabi öncelikle ilk bölüm olan pazarlama düşünce yapılarını öğreneceğiz. Bu bölümlerin her biri ayrı oturumlara bölünmüştür. Böylece programda dört farklı bölüm var, toplamda 10 ders mevcut.

Şu an 1. dersteyiz, modern pazarlamaya giriş.

Öyleyse, pazarlamaya giriş yapalım ve başarılı olabilmek için öğrenmemiz gereken bazı düşünce yapılarını öğrenelim.

Bu kurs pazarlama ile ilgilidir.

Ve pazarlama da işiniz için müşteri edinme ile ilgilidir.

Eğer müşteri elde etmeyi bilmiyorsanız işinizde güvenlik veya istikrar olmaz, bu kadar basit.

Proaktif bir şekilde dışarı çıkıp, ürün veya hizmetinizle ilgilenen insanları bulup, onları müşteriye dönüştürme becerisi işinizde güvenliği ve istikrarı sağlayan ana beceridir. Eğer bu beceriye sahip olmazsanız, istikrarınız olmaz, güvenliğiniz olmaz.

Çoğu insan dışarı çıkıp işi için müşteri kazanmaz. Çoğu şirketler ölüyor, kurucuları kıymetli paralarını, zamanlarını ve enerjilerini kaybediyorlar.

Eğer onlara neden şirketlerinin başarısız olduğunu sorarsanız genelde şu ortak problemi söylerler: “Yeteri kadar müşterim yoktu.”

Fakat bu bir paradokstur, çoğu insanlar dışarı çıkıp istediği müşterileri elde etmek için uğraşmaz. Bunun sebebi ise düşünce yapımızdır.

Bu düşünce yapılarının çoğu çocukken öğrendiklerimizden, ailemizden, toplumdan, izlediğimiz haberlerden, çevremizden öğrendiklerimizden kaynaklanıyor.

Bunlardan biri de insanların satışçılara karşı önyargılarıdır, çoğumuz eleştirilmekten korkarız.

Çoğumuz iş dünyasındaki başarıyı maalesef şöyle düşünürüz “ürün veya hizmet oluşturduğumuzda insanlar ayağımıza gelip diğer müşterilerle sırada bekleyip ürün veya hizmetimizi satın alırlar.” Hatta sinir bozucu klişeye dönüşmüş “ürün veya hizmet kaliteli ise müşteri sizi bulur” gibi saçma sapan kuralları hepimiz biliyoruz. Bu tür düşünceler maalesef bizi başarısızlığa götürür. Daha sonra da işimizdeki başarısızlığımızı “piyasa çok kötü” ya da “sektör öldü” gibi gereksiz bahanelerle gizlemeye çalışırız.

Öncelikle unutulmamalıdır ki şirket başarısı mesleki başarıdan çok daha farklıdır. İnsanlar düşüncelerini önceki deneyimlerinden yeni deneyimlerine aktarırlar.

Daha önce de bahsettiğim gibi çocukken bazı şeyleri öğreniriz, izlediğimiz filmlerden, toplumdan, kültürlerden deneyimler ediniriz, televizyon izleyerek, insanlarla konuşurken de deneyimler elde ederiz, ve bu edindiğimiz deneyimleri yeni deneyimlerimize aktarırız. Önceden meslek sahibi olan insanlar kendi şirketlerini kurarken mesleki düşünce yapılarını yanlarında getirirler. Mesleki başarı genellikle çalışma ile ilgilidir, şirket başarısı ise proaktif olarak müşteri edinme ile alakalıdır. Peki, çalışma ile proaktif olarak müşteri edinme arasındaki fark nedir?

Çoğu insanlar meslek sahibi olarak başlarlar. Yani, başka bir şekilde söylemek gerekirse, birileri işyeri sahibidir, paralarını, zamanlarını, çabalarını ve enerjilerini ortaya koyarak bir takım riskler alırlar, tüm sorumlulukları üstlenirler. Şirketi büyütmek için de şirketteki bazı işleri yaptırmak için insanları işe almaları gerekir. İşe alınan insanlar da meslek sahibi olurlar. Ve bu insanların çoğu da işyeri sahiplerinin aldıkları risklerin farkında değildir.

Çalışanlar mesleklerini öğrenirler, kendilerinden talep edilen işleri yapar, mesai zamanlarında işe gelirler, ve karşılığında da maaş alırlar. Böylece meslek sahipleri işlerin göründüğü gibi basit yürüdüğünü düşünmeye başlarlar. Öncelikle biraz eğitim alırlar veya biraz deneyim kazanırlar, iş görüşmesine giderler ve eğer görüşme sorunsuz geçerse meslek sahibi olurlar, çalışırlar ve karşılığında maaş alırlar, ve yaptıkları tek şey mesai zamanında işyerinde olmak ve kendilerine verilen görevleri yapmaktır.

Eğer siz de daha önce bir işyerinde çalıştıysanız ve kendi şirketinizi kurduğunuzda büyük bir sürprizle karşılaşırsınız, belki hayal kırıklığına uğrarsınız, çünkü işleri yapacak çalışanlar yok, müşteri elde edecek satışçılar yok, kimse size ne yapmanız gerektiğini söylemez. Ve en önemlisi de, kimse size maaş ödemez. Mesleki hayatınızda ne kadar başarılı olduğunuzun veya ne kadar çok maaş aldığınızın bir önemi yok. Şirket sahibi olduğunuzda ciddi sorunlarla karşılaşırsınız, aslında işlerin sandığınız kadar basit yürümediğini anlarsınız, işte bu sorunlardan kurtulmak için modern pazarlamayı ve şirketi büyütmeyi öğreneceğiz.

Bu durumda da farklı bir soru karşımıza çıkıyor, bu “pazarlamayı öğrenmek ister misiniz?” ya da “kendi işinizi kurmaya hazır mısınız?” gibi bir soru değildir. Soru şudur: “Başarılı olmak için ne gerekiyorsa yapmaya istekli misiniz?”

Çünkü “ne gerekiyorsa yapma” istekliliği pazarlama ile başarıya ulaşmanın anahtarıdır.

Pazarlama ile başarıya ulaşmak için genelde rahatınızı bozmanız gerekiyor.

Utanma, reddedilme ve eleştirilme korkularınızla yüzleşerek alt etmelisiniz.

Bazı durumlarda ne gerekiyorsa yapmak zorundasınız. Tabi ki etik olmayan şeyler yapmaktan veya diğer kişilere zarar vermekten bahsetmiyorum.
Bunun dışında, konfor alanınızın dışında yapmanız gereken birçok şey vardır.

Pazarlamada başarılı olabilmek için bizzat kendiniz dışarıya çıkıp tanımadığınız insanların yanına giderek sorular sormanız gerekebilir, ürün veya hizmetinizi satın almaları için ikna etmeniz gerekebilir.

Uzun vadede kar elde etmenizi sağlayan ve işinizin büyümesini sağlayan tutarlı ve öngörülebilir bir şekilde çalışan sihirli pazarlama formülünü bulmak için utanma veya reddedilme gibi korkularınzla yüzleşmeniz gerekebilir.

Eğer başarılı olmak için elinizden gelenini yapmazsanız şimdiden havlu atabilirsiniz.

Satış ve pazarlama olgunluk gerektirir, proaktif olmayı gerektirir, öz motivasyon gerektirir.

Peki, “Siz ne gerekiyorsa yapmaya hazır mısınız?”

Belki şu anda bu soruya olumlu yanıt vermek basit gelebilir, fakat dışarıda hava -20 dereceyse potansiyel müşterilerle yapacağınız toplantıyı erteleyerek büyük bir hata yapabilirsiniz. Bu soruya “evet” demeden önce tekrar düşünün. Örneğin, yıllar önce SEO hizmeti vermeye başladığım ilk günlerde yaptığım birkaç toplantıda şirket sahiplerinin karşısında sırılsıklam bir şekilde titriyordum, çok şiddetli yağmur yağıyordu. İzmir’in havasını bilirsiniz. Bu adamlar ciddiye almamışlardı beni o zamanlar, 2 sene sonra bana ulaşmaya çalıştılar, övünmek gibi olmasın ama sektördeki rakiplerimin çoğunun vermediği kalitede hizmet veriyordum, verdiğim garantiler ise inanılmazdı. Demek istediğim, eğer sadece şirketlere ürün veya hizmet satıyorsanız, müşterilerinizin dürüst ve onurlu olduklarından emin olun, yoksa itibarınızı 5 saniyede lekeleyebilirler.

Pazarlamaya farklı bakış açılarından bakmak çok önemlidir, böylece pazarlamanın biraz daha fazla bütünsel bir görünümünü elde edebiliriz.

Pazarlamanın 5 tanımına bakalım:

Pazarlamanın ilk tanımı da müşteri edinmektir. Genel olarak söylemek gerekirse, işinizin içindeki pazarlama fonksiyonu müşteri edinme ile ilgilidir, ve müşteri edinmek için yapmanız gereken tüm çeşitli şeylerle ilgilidir.

Tabi çalışanlarınızın profesyonel giyindiğinden emin olmalısınız (eğer yenilikçi bir teknoloji firması iseniz logonuzun bulunduğu tişörtler giyebilirsiniz, takım elbise giyerek şaklabanlık yapmak istemezsiniz), ve bu çalışanlarınızın insanların birbirine ürün veya hizmetinizden bahsetmelerine neden olan şeyler yaptıklarından emin olmalısınız, böylece ağızdan ağıza pazarlama ile de işinizi ciddi bir şekilde büyütebilirsiniz.

Reklamlarınızla ve diğer pazarlama yöntemlerinizle karşılaşan insanların “Ben bu şirketi sevdim ve bu şirkete güveniyorum” demeleri gerekiyor. Yani pazarlamanın tanımlarından biri de müşteri edinmektir.

Pazarlamanın başka bir tanımı da reklamcılıktır. Bu ayrımlar hakkında daha sonra detaylıca bahsedeceğiz zaten. Fakat şimdilik, kısaca gözden geçirelim. Dışarıya çıkıp yeni potansiyel müşterileri takıldıkları mekanlarda ziyaret ederek karşılarına çıkıp onlara problemlerini çözecek fırsatınız olduğunu söylersiniz, bunların hepsi reklamdır. Tabi reklamlar aynı zamanda internetteki banner reklamlar veya tıklama başına ödeme reklamlar da olabilir, basılı yayınlardaki reklamlar veya radyodaki, televizyon kanallarındaki reklamlar da bunlara dahildir.

Bu pazarlamanın belirli türüne reklamcılık denir. Örneğin, bir web sayfası oluşturarak insanların ilgilerini çekerek sizi dinlemelerini sağlayan ses veya görüntü, bazen de hareketli nesneleri eklersiniz. Bu pazarlamanın tanımlarından biridir.

Pazarlamanın başka bir tanımı da satıştır. Büyük şirketlerde satış fonksiyonu genelde pazarlama departmanının parçasıdır. Yani, satış ve pazarlama aynı şey olarak düşünülür, amaç zaten aynıdır, müşteri edinmektir. Satış, pazarlama için güçlü paradigmadır veya çerçevedir. Çünkü satış, proaktif olarak dışarıya çıkıp birebir insanları bularak onlara soru sorma, ihtiyaçlarını öğrenme, ve ikna etmek için ne yapmanız gerektiğini öğrenme ile alakalıdır. Pazarlamanın başka bir paradigmasal tanımı da satış, yani birebir satıştır.

Pazarlamanın dördüncü tanımı da dönüşümdür. Peki nedir bu dönüşüm? Dönüşüm, olası bir müşterinin harekete geçmesini tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Modern pazarlamada, özellikle alışveriş için interneti kullandığınızda, potansiyel müşterinin satın almadan önce yapacağı birkaç işlem vardır. Yani, önce reklama tıklarlar, web sitenizi ziyaret ederler ve isim ve e-posta adresiyle sitenize kayıt olurlar. Daha sonra da alışverişi tamamlarlar. Ya da sitenize kayıt olan ama daha alışveriş yapmamış olan potansiyel müşterilerinize ikna edici e-postalar yollayarak müşteriye dönüştürebilirsiniz, satın alma işleminde onlara başka ürün veya hizmetlerinizi de tavsiye edebilirsiniz. Tüm bu işlemlere dönüşüm denir.

Bu eğitim kursunda öğreneceğimiz başka bir pazarlamanın türü de doğrudan pazarlamadır. Yani, direkt olarak müşteriyle iletişime geçerek onlara yanıt için sorular sorarız, ve böylece daha fazla dönüşüme odaklanırız.

Pazarlamanın başka bir tanımı da ilgili ürün satışı ve yeniden pazarlamadır. Pazarlamanın genel paradigması veya genel tanımı ilk etapta müşteri edinmek için yaptığınız herşeydir. Bunlardan bazıları hakkında bahsettik, müşteri edinmek için dışarıya çıkmak, reklam yapmak veya doğrudan satış yapmak, mektup veya e-posta göndermek, insanların web sitenizi ziyaret etmelerini sağlamak ya da iş yerinizi aramalarını sağlamaktır. Yıllarca başarılı SEO şirketimi yönetirken öğrendiğim en önemli şeylerden biri de, gerçek para ilk etapta müşteri edinirken kazandığınız para değildir, gerçek para müşteriye daha fazla ürün satarak kazandığınız paradır. İşte burada da ilgili ürün satışı ve yeniden pazarlama devreye girer.

İlgili ürün satışı, satın alma sırasında, kişiye benzer ürün veya hizmeti sunarak “Bunları da satın almak ister misiniz?” diye sormaktır. Bu teknikler web site üzerinden uygulanabilir veya gerçek hayatta da uygulanabilir.

Örneğin, elektronik mağazaları sattıkları ürünler için sigorta poliçeler de satarlar. İşte bu ilgili ürün satışıdır. Bu da çok karlıdır. Dev elektronik mağaza zincirleri asıl parayı sattıkları ürünlerin yanında sattıkları sigortalar ile kazanırlar. Bir e-ticaret sitesinde sepetinize eklediğiniz ürünlerle beraber satın alabileceğiniz ilgili ürünleri “bunları da satın almak ister misiniz?” diye size sunarlar. Bu da az önce de bahsettiğim gibi ilgili ürün satışıdır. Televizonda izlediğiniz reklamdaki telefon numarayı aradığınızda ve ürün veya hizmeti satın almaya karar verdiğinizde size satın almanız için başka ürün veya hizmetleri de tavsiye ederler. Bu da ilgili ürün veya hizmet satışıdır.

Şimdi de yeniden pazarlamaya bakalım. Yeniden pazarlamada, daha önceden sizden ürün veya hizmet satın alan müşteriye tekrar satın almak isteyip istemediklerini sormaktır. Bazı araştırmalara göre, mevcut müşterinize bir şeyler satmak, yeni müşteri edinmekten 3, 5 ve bazen 10 kat daha ucuzdur.

Eğer yeni müşteri edinmek 5 veya 10 kat daha pahalıysa, mevcut müşterileri değerlendirmemek çok büyük bir hata olur. Müşterileriniz sizden ürün veya hizmet satın aldıktan sonra, onların başka ihtiyaçlarını öğrenmeniz gerekir, böylece harika ürün veya hizmet oluşturarak onlara sunabilirsiniz. Bu yüzden ilgili ürün satışı ve yeniden pazarlama normal satış kadar önemlidir.

Bunlar pazarlamanın 5 tanımıdır, müşteri edinmek, reklamlar, satış, dönüşüm, ilgili ürün satışı ve yeniden pazarlama. Daha fazlasını da üretebilirdik, ancak bunlar bir şirketi başarıya ulaştırmak için yeterlidir.

Kendinizi, pazarlamayı öğrenmeye ve bu konuda uzmanlaşmaya adamanız çok önemlidir. Artık pazarlamanın ne olduğuna ve neden bu kadar önemli olduğuna dair bir fikriniz var. Kendinizi, pazarlamayı öğrenmeye ve bu konuda uzmanlaşmaya adayın. Bu şirketinizin başarısı ve finansal geleceğiniz için yapabileceğiniz en önemli şeydir. Hepimiz kendisini satan ürün veya hizmet oluşturmanın hayalini kurarız. Ve bazen de bunu başarabiliriz. Fakat bunu istikrarlı ve öngörülebilir şekilde yapmanın yolu modern pazarlamayı öğrenmek ve bu konuda uzmanlaşmaktır. Çünkü modern pazarlamayı öğrenirseniz ve bu konuda ustalaşırsanız müşterilerin düşünce yapısını anlamaya başlarsınız. Onları harekete geçirenin ne olduğunu anlarsınız. Ve şunu da unutmayın, şirketinizin başarısı için ve finansal geleceğiniz için yapabileceğiniz en önemli şey modern pazarlamayı öğrenmektir.

Peki o zaman alıştırma yapalım.

İşinizde başarıya ulaşmak için zihinsel olarak kendinizi pazarlamacı olarak tanımlamak önemlidir. Yani, proaktif bir şekilde dışarıya çıkıp bu eğitim kursunda öğrendiğiniz araçları kullanarak işiniz için müşteri edinmelisiniz. Eğer bilinçsiz olarak pazarlamayı veya satışı öğrenmekten kaçınırsanız, bu uzmanlık alanlarına karşı önyargılarınız vardır, şimdi ise bu düşüncenizi değiştirme zamanı.

Bu soruları cevaplamanızı öneririm:

  • Bugün, pazarlama konusunda kendinizi geliştirmeye başlamak için ne yapabilirsiniz?
  • Ve en önemlisi, pazarlamada başarıya ulaşmak için hangi korkunuzu yenmelisiniz? Ve bu korkunuzu alt etmek için neler yapacakınız?

Bu alıştırmayı tamamladıktan sonra, sonraki derse geçebilirsiniz.

Sonraki Ders: [Ders 2] – 11 Pazarlama Düşünce Yapısı