Mobilya ve Beyaz Eşyada Vergi İndirimi Kampanyası Uzatıldı

Borsa Ne İşe Yarar?

Mobilya ve beyaz eşyada Nisan ayı sonuna kadar olan vergi indirimi Eylül ayı sonuna kadar uzatıldı. Bu sayede kampanyadan yararlanmak isteyenler için uzun bir zaman mevcut. 

Mobilya ve beyaz eşyalarda yapılan KDV ve ÖTV indirimleri 2017 yılınının başında açıklanmıştı. Buna göre pek çok mobilya çeşidinde KDV indirimi yapılırken beyaz eşyaların tümünde ÖTV alınmaması söz konusuydu. İşte bu KDV ve ÖTV indirimleri Nisan ayı sonuna kadar yani 30 Nisan 2017 tarihine kadar geçerliydi. Ancak Başbakan Binali Yıldırım bu konuda yeni bir açıklama yaptı ve vergi indirimlerinin Eylül ayı sonuna kadar uzatıldığını açıkladı.

Mobilyadan Eylül Ayı Sonuna Kadar Yüzde Sekiz KDV

Daha önce de vergiler konusunda hükümet tarafından yapılan açıklamalarda beyaz eşya ve mobilyada yapılan vergi indirimlerinin hem satıcılara hem de vatandaşlara yaradığı ve bu sayede satıcıların çok sayıda satış yaptığı belirtilmişti. Bu dönütlere bakarak hükümet beyaz eşya ve mobilyalarda yapılan KDV ve ÖTV indirimlerinin süresinin uzatılabileceğini söylemişti.

Mobilyalarda yapılan KDV indirimi mobilya almak isteyen kişilerin işine yarayacak bir indirimdi. Buna göre vergi indirimi yapılmadan önce mobilyalardan yüzde 18 KDV alınırken vergi indirimi sonrasında alınan bu vergi oranı yüzde 8 oldu. Söz konusu indirimler sandalyeler, döner koltuklar, çekyatlar, oturma grupları, büro mobilyaları, ahşap mutfak mobilyaları, ahşap yatak odası mobilyaları ve plastik mobilyalarda geçerli. Yani tüm mobilyalarda geçerli değil.

Beyaz Eşyadan Eylül Ayı Sonuna Kadar Yüzde Sıfır ÖTV

Mobilyalardan alınan KDV oranlarında indirim yapılırken beyaz eşyadan alınan ÖTV oranı sıfırlandı. Yani beyaz eşyadan Eylül ayı sonuna kadar ÖTV alınmayacak. Yapılan vergi indiriminden önce beyaz eşyalardan alınan ÖTV oranı yüzde 6,7 idi. Bu sayede beyaz eşya alacaksanız bunları Eylül ayına kadar aldığınız takdirde ÖTV ödemeyeceksiniz. Bu indirim tüm beyaz eşyalarda geçerli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   BTCTurk TL Yatırım İşlemleri Sonlandırıldı

Beyaz eşyalardan yapılan ÖTV indiriminin en çok toplu hâlde beyaz eşya alanların işine yarayacağı ön görülüyor. Çünkü bu indirim fiyatı düşük olan ve bir ya da iki adet beyaz eşya aldığınızda pek öne çıkmıyor. Örneğin vergi indiriminden önce değeri 2000 TL olan beyaz eşyanın fiyatı ÖTV’nin sıfırlanması sonucunda 1850 TL’ye iniyor.

Çeyiz Alacaklara ve Ev Döşeyecek Kişilere Müjde

Beyaz eşyalarda ve mobilyalarda yapılan vergi indiriminin Eylül ayı sonuna kadar uzatılması en çok bu yaz evlenmeyi planlayan, eşyalarını yenilemek isteyen ve evini döşemek isteyen kişilerin işine yarayacak. Buna göre 10 bin TL’lik beyaz eşya aldığınızda alacağınız indirim tutarı 700 TL civarında olmakta. Ayrıca mobilya almak istediğinizde de iyi bir indirimle karşılaşmanız söz konusu. Yine 10 bin TL değerinde mobilya aldığınızda 700 TL’lik bir indirim alacaksınız. Bu da alacağınız beyaz eşyalara hiç ÖTV ödememeniz ve mobilyalara hemen hemen yarı yarıya KDV ödemeniz anlamına gelmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.