Mikro kredi özellikle dar gelirli, ekonomik durumu zayıf olan ailelerin kalkınmasına katkı sağlamak amacı ile oluşturulmuş bir sistemdir. Özellikle ev hanımlarının ailelerine katkıda bulunması için yapacakları işe, küçük çaplı bir sermaye olarak verilen kredi türüne mikro kredi denilir.

Mikro krediden kimler faydalanabilir?

Mikro krediden ev hanımları faydalanabilir. Dar gelirli ailelerin bütçelerine destek verebilmek açısından verilen mikro kredi ile küçük çaplı iş kurulabilir. Mikro kredi alabilmenin çok da fazla bir şartı olmamaktadır. Mikro kredi alacak bayanlar katılacakları üç günlük bir kurs sonucunda bu krediyi alabilecekler ve ailelerine katkı sağlayabilecekler.

Mikro kredinin genel şartları nelerdir?

Ev Hanımlarının ailelerine bütçe sağlamak amacı ile alabilecekleri mikro kredinin şartları oldukça cazip. Mikro kredi almak isteyen hanımlar komşularından, ailelerinden, arkadaşlarından yani kısaca çevrelerindeki hanımlardan, mikro kredi alarak iş kurmak isteyenleri belirleyerek dört kişi daha bulup kendisi ile birlikte beş kişi olmak şartı ile mikro kredi alabilecekler. Katılacakları üç günlük ücretsiz kurs sayesinde işlerini kurabilecekler.

Mikro kredi ne kadar alınabilir?

Mikro krediye beş kişinin bir araya gelerek başvurması sonucu kişilerin her birine en az yüz lira ile biner lira arasında bir tutar ödenir ve mikro kredi kullanan bayanların istekleri doğrultusunda ekip çalışması şeklinde beş kişi olarak veya istemezlerse tek başlarına çalışabilirler. Verilen tutar ile ilk işlerinin sermayesi hazırdır ve işe başlayabilirler.

Mikro kredi ikinci kez alınabilir mi?

İlk kez mikro kredi alarak iş kuranlar ilk aldıkları kredilerinin geri ödemelerinde sorun yaşamadıkları takdirde ikinci yıl tekrar mikro kredi alarak işlerine devam etmeleri mümkün. İlk aldıkları kredinin ödemesi bittikten sonra ikinci yıl tekrar mikro krediye başvuru yaparak bu kez iki bin Türk lirası tutarında kredi kullanabilirler. Geri ödemeleri düzenli olduğu sürece bu tutar her yıl katlanarak artar ve ev hanımları işlerini büyütme şansı elde ederler.

Mikro kredi almak için gereken evraklar nelerdir?

İlk olarak mikro kredi başvuru formu alarak doldurulmalıdır. Mikro kredi düşük bütçeli ailelere verilmek üzere hazırlanmış bir çalışma olduğu için fakirlik ilmühaberi istenmektedir. Bunların dışında nüfus aile bildirimi, sabıka kaydı, ikametgâh belgesi, (kendisinin, eşinin, anne ve babasının) gayrimenkul tabu kayıtları, (oturulan ev kira ise) kira kontratı, sosyal güvencesinin olmadığına dair belge ve son olarak da mikro kredinin kullanılacağı işin beyanı istenilen evraklardır. Evrakların uygun ve eksiksiz olması durumunda mikro krediyi kullanabilirler.

Mikro kredi alınarak hangi işler yapılabilir?

Mikro krediye başvuru yaparak kredi alan hanımları ilk olarak el becerileri hangi işlere daha yatkın ise o işi ön planda tutmalıdırlar. Yapılabilecek işlere örnek verecek olursak; örgü örmek, yemek yaparak satmak, boncuk dizmek, dikiş, nakış, terzilik, tuhafiye açmak, ahşap boyama gibi işler yaparak almış oldukları mikro kredilerini değerlendirebilirler.

Mikro kredi için bankalardan tam destek…

Ev hanımlarının girişim projelerine destek vermek için bazı bankalar da mikro kredi başvurularını alarak mikro kredi desteği veriyor. İş fikirlerini tam anlamıyla destekleyen bu bankalar faizsiz, sigorta zorunluluğu olmadan, kefil istemeden mikro kredi taleplerini olumlu sonuçlandırıyor. Mikro kredi başvurusunu aynı zaman da Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı gibi kurumlara da destekliyor.