Her geçen gün bankacılık hizmetleri çeşitlenmekte olup bankacılık hizmetlerinden yararlanan kişilerde sayı olarak artış göstermektedir. Özellikle de hırsızlık olayları gibi asayiş suçlarının artması kişilerin yastık altı birikimden uzaklaştırarak bankada yatırım yapmaya itmektedir. Bankalarda sunulan hizmetlerden biride mevduat hesabı olarak öne çıkmaktadır. Peki, mevduat hesabı nedir, nasıl açılır?

Bankada Mevduat Ne Demek?

Bankada adınıza açılan hesapta tuttuğunuz her türlü birikiminiz mevduat olarak kabul edilmektedir. Mevduat hesabı türleri bulunmakla beraber en çok kullanılan mevduat hesabı türleri vadesiz mevduat hesabı, vadeli mevduat hesabı ve yatırım hesabı olarak kabul edilmektedir.

Artık maaş ödemelerinin zorunlu olarak bankalar üzerinden yapılması yine kredi notu hesaplaması için bankacılık ürünlerinin kullanılmasının öneminin artması ile beraber bankaların mevduat hesapları her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir.

Vadesiz Mevduat Nedir?

En çok kullanılan hesap türü olan vadesiz mevduat hesabı kişinin bankada açtırdığı ve belirli bir vade sınırlaması ve tutarına tabi tutulmayan hesaplardır. Bu hesaplar günlük kullanım için açılmakta olup kişinin dilediği zaman bu hesaba para yatırma, hesaptan para çekmek ya da hesaptan fatura ödemesi gibi pek çok işlemi yapması mümkündür.{keyword}

Mevduat Hesabı Nasıl Açılır/ Nasıl Kapatılır?

Mevduat hesabı açtırmak için kişinin banka şubesini kimlik belgesi ile ziyaret etmesi yeterlidir. Bu ziyaretiniz esnasında banka yetkilisi size bankacılık sözleşmesi imzalatarak hesabınızı açacaktır.

Finansbank enpara sisteminde olduğu gibi şubesiz bankacılık hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin ise internetten hesap açma başvuru formu doldurmaları yeterlidir. Mevduat hesabı kapatmak içinde hesabınızın olduğu banka şubesi size bu konuda destek verecektir.