Mester Faiz Artırımı Açıklaması Yaptı

Mester Faiz Artırımı Açıklaması Yaptı
Mester Faiz Artırımı Açıklaması Yaptı

Loretta Mester, konuşmasında ABD’nin finansal istikrarı üçüncü bir hedef olarak politikasına eklememesi gerektiğine değindi.  “Para politikası, fiyat istikrarını sağlama ve maksimum istihdam hedefleri üzerinde odaklanmaya devam etmeli” diyen Mester, finansal istikrar ve para politikasının kısa vadede birbirleriyle çelişkili olabileceğini vurguladı.

Loretta Mester gevşek para politikalarının finansal istikrarsızlığı geliştirme olasılığı olduğunu belirtti ve varlık fiyatlarının spekülatif bölümünün para politikalarından etkilenme durumunun net olmadığını söyledi.

Mester, “Dönemsellik karşıtı makroihtiyati araçlar üzerinde daha fazla çalışılmaya değer.” Dedi ve politika yapıcıların ilk olarak sermaye ve likidite standartlarını stres testleri ve sistematik olarak önemli kurumların yaşam istekleri ve çözüm metodları gibi dayanıklılık araçlarına güvenmeleri gerektiğini vurguladı.

“KADEMELİ FAİZ ARTIRIMI UYGUN”

Para politikasının çok keskin bir araç olduğunu ve ekonomik maliyetler yarattığını belirten Mester, “Politika yapıcılar ilk önce, sermaye standartları, likidite standartları, stres testleri ve sistematik olarak önemli kurumların yaşam istekleri ve çözüm metodları gibi dayanıklılık araçlarına güvenmeli” dedi. Mester ayrıca, dönemsellik karşıtı makroihtiyati araçlar üzerinde daha fazla çalışılmaya değer olduğunu sözlerine ekledi.

Kademeli faiz artırımı hızını uygun olarak değerlendiren Fed Bakanı, ABD istihdam verilerinin hayal kırıklığı yarattığını ve faiz artırımının verilere bağlı olduğunu kaydetti.

“ABD EKONOMİSİ DOĞRU YÖNDE İLERLİYOR”

FOMC’un odağının ABD ekonomisi üzerine olacağını söyleyen Mester, tek bir verinin çok fazla dikkate alınmaması gerektiğini belirtti ve “Faiz hareketleri, ABD ekonomisinin nasıl hareket ettiğine bağlı. Faiz artırımlarının çok bekletmenin riskleri var” vurguladı.

İstihdam verilerinin zayıf olduğunu ama görünümü temelden değiştirmediğini söyleyen Mester, Fed’in eğrinin gerisinde kalmadığını vurguladı. ABD ekonomisinin 1. Çeyrekten daha hızlı büyümesini beklediklerini kaydeden Loretta Mester “İşgücü piyasası verisine çok fazla bakamayız, ABD ekonomisi açık bir şekilde doğru yönde ilerliyor ” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Senetle Araba Nasıl Alınır?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.