Sadece meslek gruplarının kullanımı için hazırlanan özel kredi paketlerine mesleki kredi adı verilmektedir. Bu kredilerin kullanım amaçları kullanan kişinin mesleğini yapmasını teşvik etmesidir. Örneğin eczane açmak, muayenehane açmak ya da serbest muhasebe bürosu açmak isteyen kişiler bu tip kredileri kullanarak hayallerine kavuşmaktadır.

Mesleki kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka ilgili meslek grubunun odasına kayıtlı olması gerekir. Bu şartı taşıyan kişiler  kredi kullanmak istedikleri bankayı ziyaret ederek kredi kullanma şartları hakkında daha detaylı bilgi edinme imkanına sahiptir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli konu meslek grupları için belirlenen özel günler ve haftalarda bankaların sunduğu daha uygun faiz oranlarından yararlanmak için bu kampanyaların takip edilmesidir.

Kampanya döneminde ihtiyaç kredisi faiz oranları daha aşağıya çekerken aynı zamanda masrafsız ihtiyaç kredisi kullanımına da izin verilmekte ve kişinin çok daha avantajlı kredi paketlerinden yararlanması sağlanmaktadır. Ancak bu krediler sadece meslek grupları için düzenlenmekte olup meslek grupları içerisinde yer almayan kişilerin kredi kullanmaları söz konusu değildir.