Tüketiciler, kredi notlarını telefonlarından kullanmış oldukları operatörler aracılığı ile sms kanalı ile öğrenebilmektedirler. Artık günümüz şartlarında hemen hemen herkeste cep telefonları bulunmaktadır. Cep telefonları aracılığı ile kredi notlarını sms kanalı ile de öğrenmek mümkündür.

Tüketicilerin telefonlarının sms özelliği ile kredi notlarını öğrenmek için yapmaları gereken şey telefonlarının mesaj bölümüne “Riskim” yazıp T.C. kimlik numaralarının son 4 hanesini yazarak 4552’ye sms atmaları ile öğrenebilmektedirler. Mesaj sonrasında çok kısa bir süre sonra kredi notları tüketicilerin cep telefonlarına mesaj olarak gelmektedir.

Kredi Notunun Önemi Nedir?

Kredi notları bankalar için oldukça önemli bir unsurdur. Bankalar kredi notlarına göre tüketicilerin kredi ya da kredi kart8ı başvurularına onay ya da red kararı vermektedirler. Tüketicilerin kredi notlarını olumsuz yönde etkileyen pek çok etken vardır. Bu etkenlerin en önemlisi kredi ve kredi kartı borçlarında ödeme gecikmesi ya da ödeyememe durumudur.

Sms ile kredi notu sorgulama işlemleri tüm cep telefonu operatörleri aracılığı ile sms kanalı ile öğrenebilmektedir. Kredi notları öğrendikten sonra tüketiciler bankalara kredi ya da kredi kartı başvurusu yapabilmektedirler. Öğrenilen kredi notlarına istinaden kredi kullanabilirler ya da kredi notunun düşük olmasına bağlı olarak kredi kullanamamalarının nedenlerini öğrenilmektedirler. Ayrıca kredi notlarının nasıl yükseltebileceklerini de öğrenebilmektedirler.

Kredi notları tüketicilerin daha önceki dönemlerde yapmış oldukları kredi işlemlerine göre artış ya da düşüş gösteren bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle tüketicilerin finansal işlemlerindeki gecikme gibi durumlar kredi notlarının düşmesine neden olmaktadır. Yapılan tüm işlemler kredi notunu direk olarak etkilemektedir. Tüketicilerin kredi kartı ya da kredi borçlarını belli bir süre ödememeleri durumunda bankalar tahsilatlarını yasal yollardan yapabilme haklarına sahiptirler. Bu durum tüketicilerin kara listeye girmelerine neden olabilmektedir