Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı dolar konusunda açıklamalar yaptı. Döviz piyasasında görülen oynaklığın olumsuz etkilerine karşı atılan adımların büyük ölçüde amacına ulaştığını söyledi. Ayrıntılar için yazımıza göz atın. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’dan dolar ile ilgili açıklama geldi. Buna göre Çetinkaya, döviz piyasasında meydana gelen oynaklığın atılan adımlarla büyük oranda çözüldüğünü söyledi. Çetinkaya, döviz piyasasındaki oynaklığın fiyatlama davranışı üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlanması için atılan adımların amacına büyük ölçüde ulaştığını belirtti. Ayrıca ek olarak parasal sıkılaştırma yapılabileceğini de söyledi.

Enflasyon Üzerinde Kısa Vadede Yukarı Yönlü Baskı Oluştu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Denizli Sanayici, Tüccar ve İş Adamları Platformu tarafından düzenlenen toplantıda konuştu. Çetinkaya konuşmasında iktisadî faaliyetin ılımlı bir toparlanma sergilediğini ve cari dengede iyileşme eğiliminin tekrar başladığının gözlemlendiğini söyledi. Enflasyon üzerinde oluşan kısa vadede yukarı yönlü baskının kaynağının yaşanan döviz kuru hareketlerinin gecikmeli etkileri olduğuna işaret etti. Ancak buna rağmen sıkı parasal duruşun katkısıyla enflasyonun yeniden düşüş eğilimine gireceğinin tahmin edildiğine dair mesajlar verdi.

Fiyat İstikrarı Kalıcı Olarak Sağlanmalı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya ayrıca küresel öngörülebilirliğin düşük olmasının temkinli bir politika duruşunu gerektirdiğine de değindi. Bu kapsamda fiyatlama davranışlarının yakından takip edilebileceğini ve gerekirse ek parasal sıkıştırma yapılabileceğini söyledi.

Çetinkaya Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın odağında gelecek zamanlarda ne olacağına ve adımların nasıl atılacağına yönelik ipuçları da verdi. Buna göre Merkez Bankası temel amacına odaklanmaya devam edecek ve en önemlisi de bütün politika araçları bu hedef doğrultusunda etkin olarak kullanılacak. Çetinkaya ayrıca fiyat istikrarının kalıcı olarak sağlanması için yapısal alanda atılacak ek adımların büyük önem taşıdığını söyledi.

Fiyat Artışlarının Önüne Geçilebilecek Mi?

Şubat ayı enflasyon verileri açıklandığında vatandaş fiyat artışları konusunda beklentiler ve endişeler içine girdi. Zira ulaşımdan gıdaya, sağlık harcamalarından alkollü içeceklere ve tütüne kadar hemen her alanda fiyat artışları söz konusuydu. Bu nedenle Merkez Bankasının bu açıklaması merakla bekleniyordu. Ancak bu açıklamanın pek tatmin edici olduğu söylenemez.

Murat Çetinkaya’nın sözlerinin sonunda söylediği teşvikle ilgili cümle de vatandaşı rahatlatacak türden değil. Çetinkaya açıklamasının sonunda  reel sektörün basiretli borçlanma ve etkin risk yönetiminin teşvik edilmesinin ilerleme sağlanabilecek yapısal alanlardan biri olduğunu söyledi. Buna göre risk yönetimi söz konusu ancak bu önlemlerin etkilerinin ne zaman görüleceği konusunda da bir açıklık bulunmamakta.

Çetinkaya’nın verdiği bu mesajların gerçekten bu şekilde olup olmadığını enflasyonun gelecek aylardaki durumuna bakarak anlamak mümkün olacak. Döviz kurlarındaki oynaklığın fiyatlama davranışı üzerindeki etkilerinin büyük ölçüde çözüldüğüne dair belirtileri gelecek aylarda gıda, ulaşım, sağlık alanlarında ve diğer alanlardaki fiyatlarda aynı şekilde görmeyi bekleyeceğiz.