Türkiye’nin genel olarak para politikalarını yürütmek amacı ile kurulan Merkez Bankası ülkemizdeki para politikasının geliştirilmesi ve sürdürülmesi görevlerini üstlenen en ciddi kurumlardan biridir. Merkez Bankasının farklı pek çok görevi bulunmakla beraber en önemli görevi Türk Lirasının değerini mümkün olduğunca dengeli tutmaya çalışmaktır.

Her ülkenin kendi para piyasalarını yürütmek adına kurmuş olduğu Merkez Bankası bulunmakta olup Türkiye Merkez Bankası aynı zamanda ülkemizde para basma sorumluluğunu da başarı ile taşımaktadır. Merkez Bankası kuruluş tarihi yine çok merak edilen konular arasında yer almakta olup bankanın kuruluş tarihi olarak ise 11 Haziran 1930 tarihi bilinmektedir.

Uyguladığı sert politikalar nedeni ile çoğu zaman ciddi eleştirilere maruz kalan Merkez Bankası aynı zamanda gerçekleştirdiği kredi vade sınırlama sürecinde bu eleştirilerin katlanarak artmasına neden olmuştur. Yapılan müdahale sonucunda ihtiyaç kredisinde en uzun vade 36 aya kadar düşürülürken taşıt kredisine en uzun vade ise 48 aya kadar düşürülmüştür.