Kredi notu sistemi Findeks tarafından sunulan bir hizmet olup Merkez Bankası kredi notu hesaplaması yapmamaktadır. Bu nedenle Merkez Bankası kredi notu sorgulama hizmeti vermemektedir. Bunun yerine “kredi notumu öğrenmek istiyorum” diyen kişilerin Findeks kredi notu sorgulaması yapmaları gerekir.

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme 

Merkez Bankasının hiçbir şekilde kredi notu sorgulaması hizmeti bulunmamaktadır. Eskiden Merkez Bankası kara liste kaydını tutarken artık bu kayıt verilerinde de başka kurumlar hizmet vermekte olup kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin tek yapmaları gereken Findeks kredi notu sorgulaması hizmetinden yararlanmaktır.

Findeks Kredi Notu Öğrenme 

Findeks internet sitesi üzerinden kredi notunuzu öğrenmeniz son derece kolaydır. Bunun için Findeks üyeliği başvurusunda bulunmanız ve internet sitesi üzerinden “üye ol” linkini tıklayarak açılan pencerede kişisel bilgilerinizi doldurup işleminizi tamamlamanız yeterlidir.

Üstelik daha önce hiç kredi notu sorgulaması yapmayan kişilere bir defaya mahsus olmak üzere ücretsiz kredi notu sorgulaması yapılmasına izin verilmektedir. İnternetten kredi notu sorgulaması yapacak olan kişilere yönelik olarak sunulan ikinci bir yöntemde bankadan kredi notu sorgulaması yapmaktır.

Bankaların internet şubesi üzerinden not sorgulaması yapılabilmektedir. Kısa mesajla kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin ise cep telefonlarının kısa mesaj bölümünden kimlik numaraları ve doğum yıllarını yazıp oluşturdukları bu kısa mesajı 1122 numarasına göndermeleri gerekmektedir.