Merkez Bankası isminden de anlaşılacağı üzere tüm bankaların merkezinde yer alır ve bankaların veri tabanlarına erişim iznine sahiptir. Bu nedenle kişilerin bankalar üzerinden yaptıkları tüm işlemler de Merkez Bankası tarafından yakından takip edilir ve geliştirilen özel bir yazılım sayesinde kişilerin finansal hareketlerine bağlı olarak ortalamaları hesaplanır. Kredi notu adı verilen bu ortalama sizin bankaların gözünde sahip olduğunuz puanınızdır.

Puanı yüksek olan kişiler başarılı sayılırken puanı düşük olan kişiler ise bankaların uzak durmayı tercih ettikleri riskli müşterileridir. Bu nedenle kredi notu yüksek olan kişilerin kredi onayı almaları çok daha kolay olurken kredi notu düşük olan kişilerin ise kredi reddi alma riskleri yükselir. Bankalar ile haşır neşir olan, taşıt kredisi ve konut kredisi gibi yüksek tutarlı krediler kullanarak yeni bir ev ya da araba satın almak isteyen kişilerin çok daha dikkatli olmaları ve kredi notu ortalamalarına daha fazla özen göstermeleri gerekir.

Bankalar en çok geliri kullandırdıkları kredilerden elde ettikleri için genelde yapılan kredi başvurularını kabul etmeye meyillidir. Ancak daha önce kullandıkları kredi borçlarını ödemeyen ya da kredi kartı ödemelerini mütemadiyen geciktiren kişilerin kredi onayı almaları bankanın kişiyi çok fazla riskli bulması nedeni ile zorlaşmaktadır. Merkez Bankası kredi notu sorgulama hizmeti vermekte olup bu hizmet sadece bankalara verilmektedir. Bireysel kredi notu sorgulaması için Findeks kredi notu sorgulama işlemi yapılmalıdır.