Bankaların günümüzde müşterilerine uyguladığı en ciddi yaptırımlar arasında yer alan kara liste bankalara borcu olan kişilerin borçlarını ödememeleri halinde isimlerinin kayıt edildiği özel bir listedir. Öyle ki bu listeye giren kişilerin bir daha bankalardan kredi kullanmaları ya da kredi kartı alabilmeleri mümkün olmamaktadır. Aslında bu liste Merkez Bankası tarafından tutulur ve dönemsel olarak kara liste affı çıkarılarak bu kişilerin isimleri silinir.

Ancak bankalar kendi veritabanlarında bu listeleri silmeden saklayarak kara listeye giren kişilerin kredi kullanmalarına izin vermez. Tüm bankaların uyguladıkları bu politikanın ana amacı yasal yaptırımlara sınırlama getirilmesi nedeni ile kişilere borçlarını ödeme yükümlülüğünü zorunlu hale getirebilmektir. Günümüzde pek çok kişi artık hapis cezası almaktan korkmazken kara listeye girmemek adına borçlarını ödemeye çalışmaktadır.

Merkez Bankası kara liste sorgulama işlemi aslında çıkarılan bir uygulama ile beraber artık Türkiye Bankalar Birliği tarafından yürütülmektedir. TBB Risk Merkezi tarafından yürütülen kara liste uygulamaları ile yaptırımlar artık daha da arttırılırken borcunu ödemediği için yasal takip altına giren kişilerin isimleri otomatik olarak kara listeye alınmaktadır. Kara liste sorgulama işleminde bulunmak isteyen kişilerin Türkiye Bankalar Birliği internet sitesi üzerinden rapor başvurusunda bulunmaları yeterlidir.

Üstelik bireysel kullanıcılar için yılda bir kere kara liste sorgulama hizmeti ücretsiz olarak verilmektedir. Kara liste sorgulaması için başvurunun yapılmasının ardından belirtilen e-posta adresi, posta ya da şahsen alım tercihlerine bağlı olarak rapor ulaştırılmaktadır.