Kara liste aslında bankaların hapis cezası vermesinden bile deha etkili bir cezadır. Çünkü bu listeye adı giren kişilerin bir daha bankalardan hiçbir şekilde kredi kullanmaları ya da kredi kartı onayı almaları kesinlikle mümkün değildir.

Kara Liste Nedir?

Bankalara olan borçlarını ödemeyen ve borcundan dolayı yasal takip altına giren kişilerin kayıt altına alındığı özel listeye kara liste adı verilmektedir. Kişinin kara listeye girmesi durumunda belirli bir yasal sürenin sonuna kadar bankalar ile kredili işlemler yapılmasına izin verilmez.

Bu sürenin dolması ya da devlet tarafından kara liste affı çıkarılmasına rağmen Merkez Bankası kara liste kaydını silse de bankalar bu kayıtları kendi veri tabanlarında saklar. Bu nedenle kara listeye bir kere giren kişiler kara listeden çıkmak için dilekçe verseler dahi ne yazık ki bir daha bankalar tarafından kredilendirme konusunda sıkıntılar yaşarlar.

Kara Liste Sorgulama 

Adınızın kara listede olup olmadığını öğrenmek için yapmanız gereken Merkez Bankası kara liste sorgulama işlemi yapmaktır. Yine Findeks internet sitesi üzerinden de kredi notu sorgulaması yaparak not ortalamanızı öğrenebilir ve buna göre kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Zaten kara listede olan kişilerin not ortalaması yapılan sorgulama sonucunda sıfır kredi notu ortalaması olarak çıkmaktadır.