Kara Liste Nedir?

Bankaların ortak girişimler sonucunda kurduğu platform sayesinde tüm bankalar müşterilerinin kredi ve kredi kartı ödemelerini kolay bir şekilde takip edebilmektedir. Kara liste uygulaması ise bankaların ödemelerini yapmayan müşterilerinin yazıldığı bir listedir.

Merkez Bankası kara liste uygulamasında bankalara olan kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödemelerini zamanında yapmayan ve bu nedenle yasal takip altına giren kişilerin yer aldığı özel bir listedir. Yani banka borcu nedeni ile icralık olan ya da avukatlık olan kişiler bu listede kayıt altına alınmaktadır. Ne yazık ki kara listede olanlara kredi onayı verilmediği gibi kara liste affı çıksa dahi bankalar bu tutumlarını sürdürmektedir.

Kara Liste Sorgulaması

Kişinin kara listede olup olmadığını öğrenmek için yapabileceği işlemlerden biri de kara liste sorgulaması gerçekleştirmektir. Merkez Bankası kara liste sorgulaması olarak geçmesine rağmen kara liste sorgulaması artık Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılmaktadır. Findeks internet sitesi üzerinden yapılan sorgulama ve kredi risk raporu üzerinden sizde kara listede olup olmadığınızı öğrenebilir, kredi başvurularınızı buna göre şekillendirebilir ve kredi onayı alıp alamayacağınızı daha başvuru yapmadan öğrenebilirsiniz.

Kara Listeden Çıkmak

Kara listedeyim diyen pek çok kişi bu listeden çıkmak için çeşitli yöntemler izlemektedir. Öncelikle kara listeden çıkmak istiyorum diyen kişilerin bilmesi gereken ilk ve en önemli veri bu listeye giriş tarihinizi takip eden 5 sene boyunca bu listeden çıkmanızın kesinlikle mümkün olmadığıdır. Yani kara listeye giren kişiler yasal olarak en az 5 yıl boyunca bu listede kalmaya mahkumdur.

Bu listeden çıkmak ancak 5 yıllık sürenin doldurulmasının ardından kara listeden çıkmak için dilekçe yazılması ile mümkün olmaktadır. Ancak bankalar bu sürenin dolması ile beraber listeden çıkardıkları müşterilerini kendi veri tabanlarında saklamaya devam ettikleri için ne yazık ki bu kişilerin kredi kullanmaları son derece zordur.

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankaları 2018

Kara listede olanlara kredi verilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Kara listeye girdikten sonra kredi kullanılması için mutlaka en az 5 yıl boyunca kişinin beklemesi ve kara liste affı ile bu listeden çıkarılması gerekir.

İşte asıl sorun burada başlamaktadır. Çünkü kara listede olanlara kredi verilmesi konusunda bankalar çok isteksiz davranmakta ve müşterilerini cezalandırmak amacı ile kesinlikle bir daha kredi kartı ya da kredi kullanımına izin vermemeyi terchi etmektedir. Bu şekilde bankalar müşterilerinin kredi ödemelerini düzenli yapmaları konusunda baskılayıcı bir uygulama gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

Kara listedeyken kredi veren bankalar bulunmadığı gibi aynı şekilde kara listeden çıktıktan sonra kredi kullanımı için de benzer uygulamalar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu kişilerin kara listeden çıkma süresi dolduktan sonra kredi kullanabilmek için ipotekli ihtiyaç kredisi ya da altın teminatlı kredi gibi teminat karşılığında kredi kullanmak için başvuruda bulunması durumunda kredi onayı almaları mümkün olacaktır.